Chat

Geny a alkoholismus

Eva Bobůrková

Záznam chatu ze čtvrtka 23. března 2006

tomas: „jak moc skodi 4piva(desitky)+2dcl vina kazdy vecer ..je mi 27let“

Eva Bobůrková: „Buď a nebo, nebo obje za jeden večer? U mužů je považováno množství odpovídající čtyřem deci vína denně ještě "v norměů , u žen zdravá dávka činí dvě deci vína (a nebo dvě piva u mužů a jedno pivo u žen). Jsou šak odborníci, kteří varují zejména před pravidelnou konzumací -určitě je dobré občas i tuto bezpečnou dávku vynechat.“

Adriana: „manzel raz do tyzdna ide na pivo s kamosmi a vzdy pride totalne napity. jeho otec bol alkoholik. Da sa hovorit v jeho pripade o alkoholizme a dedicnosti? Ked ho na to upozornim, tak mi dokazuje, ze bez piva vydrzi a pije 2.tyzdne len dzusy. Ale vidim, ze je viac podrazdeny.“

Eva Bobůrková: „u vašeho manžela je určitě riziko závislosti na alkoholu vyšší než u mužů, jejichž otec problémy s alkoholem neměl. Pokud však vydrží dva týdny bez alkohlu,asi se nedá počítat za alkoholika. Zkuste na něj působit, aby nepil až do opilosti...“

Majtenyiová Petra: „Dobrý den chci se zeptat jaká je šance na vyléčení, jestliže se pacient již jednou léčil neúspěšně. Nevíme si rady další léčení odmítá. Děkuji“

Eva Bobůrková: „Obecně je úspěšnost léčby alkoholové závisloti bohužel dosti malá a nebezpečí recidivy velké. Určitě je ještě menší šance na úspěch,pokud paient léčbu odmítá. Zkuste se poradit v ambulanttí protilakoholové ordinaci na dalším postupu.“

HanK,: „Dobrý den. Kamarádka má 2,5 letého syna a během těhotenství občas - dle mého názoru - často popíjela víno. Razila názor, že malé množství uškodit nemůže, což není pravda. Je možné, že tímto porušila i vývoj řeči? Momentálně malý říká jen máma táta a jiné zvuky zvířat napodobuje. Nebo je to v i genech, neboť kamarádka pracovala ve vinohradnictví atd., takže víno a podobný alkohol pro ni byl na denním pořádku. Má malý předpoklad tíhnou k alkoholu??? děkuji“

Eva Bobůrková: „Myslím, že je těžké takto na dálku vám říci, zda mohla vašekamarádka poškodi vývoj plodu - neříkáte jaké množství pila, jak často - rozhodně však je spousta dětí, u kterých je vývoj řeči pomalejší než u jiných. Myslím, že by vaše podezření měl případně slyšet dětský lékař onoho chlapce. Jinak obecně je sklon k závislosti do jisté míry dědičný - synové mají asi pětkrát větší pravděpodobnost stát se závislým, je-li jejich otec alkoholik.“

Helena: „Slyšela sem že těhotným ženám se doporučuje na večer sklenička červeného vína k vůli krvinkám.Je pravda že to pomáhá, neuškodí to dítěti?“

Eva Bobůrková: „Názory sjou různé i v odborné obci. Také jsem slyšela, že deci neškodí ani ženě, ani dítěti. Jsou však i odborníci, kteří alkohol i v malém množství v těhotenství velmi nedoporučují.“

Iva: „Dobrý den, jmenuji se Iva a je mi 17 let, již delší dobu se trápím kvůli svým rodičů. Můj otec je podnikatel a postupem času se dostal do problémů s alkoholem. To mi potvrdilo i mnoho dalších lidí z jeho okolí. Má velmi zhoršené jaterní testy a odmítá se léčit. Na mé naléhání nedá a stále si kupuje alkohol, ikdyž jej má od lékařů přísně zakázán. Domů chodí velmi pozdě, špatně se stravuje a v noci špatně spí a křičí ze spaní. Co mám dělat aby si uvědomil, že se dostal do velkých problémů?On si je jist, že na alkoholu není závislý..“

Eva Bobůrková: „Každá rada drahá. Zkuste jej přemluvit, aby si došel na vyšetření a omezil pití.Pakliže už je záislý, sama těžko něco zmůžete. Zkuste se podarit v protilakoholické léčebně nebo ve sružení anonymních alkoholiků.“

Jana: „Dobré poledne přeji, chtěla bych se zepat jaké je stádium kdy se už může poznat alkoholismus? Kdy je už ten signál... a pozor..je třeba něco dělat?“

Eva Bobůrková: „Těch varovných znaků je mnoho. Typickým je třeba ten, zda člověk má na alkohol chuť už ráno, kdy trpí špatnou náladou, když se nenapije, když při jakémkoli problému sahá po lahvi...“

Benadová,Losiná 225,Chválenice,332 04: „Osobně,coby milovnici kvalitního dobrého vína z vinařské rodiny mi přijde normální si takřka denně dát pro chuť jednu maximálně 2 deci červeného vína denně.Jedná se o alkoholismus?Prosím nezveřejňovat mé jméno“

Eva Bobůrková: „Odborníci tvrdí, že množství dvě dcl denně pro ženu může naopak být zdravé. Ale ne více.“

nechci být jmenována: „Co dělat,aby syn neopakoval chování otce alkoholika,má 15 let a mám z toho strach,přestože otec 5 let abstinuje.“

Eva Bobůrková: „Pokud váš syn zažil otce před léčením, moh by to být pro něj ostatečně odstrašující příklad. Určitě je ale vystaven většímu riziku - připomínejte mu to, snažte se, aby měl koníčky, zájmy, aby nezačal příliš často chodit na diskotéky a do barů.“

kateřina: „Dobrý den, jak velké riziko mají moje děti pokud je závislost v rodině manžela a to nejenom na alkoholu.“

Eva Bobůrková: „Dobrý den, obecně platí, že synové alkoholiků mají pětkrát vyšší riziko, že se stanou závislými na alkoholu, dcery asi trojnásobné. Závislost (jakéhokoli druhu )v rodině je určitě varovným signálem .“

Karolína: „Dobrý den. Mám osobní problém s alkoholem.Otec alkoholik.. já piju denně,2-4 dcl č.vína, o víkendu několikrát i do opilosti.Nevyhýbám se ani tvrdímu alkoholu. Toto trvá asi již třetí rok...Jsem skoro třicetiletá, bezdětná, nemocná se št. žlázou.Co byste mi doporučila jako budoucí matce, otěhotnět plánuji v oříštích dvou letech, když nevěřím, že bych zvládla intenzivní protialkoholickou léčbu. ..z psych. důvodů přímo v léčebně. Děkuji K.“

Eva Bobůrková: „Myslím, že pro dítě byste se měla rozhodout, až když budete vědět, že zvládnete nepít. Měla byste hlvně zcela vynechat tvrdý alkohol.Zkuste udržet míru dvě deci, ale pokud cítíte (a asi správně), že alkohol už je pro vás problém, obrŤTE se na amlulantní poradnu a nbo na sdružení anonymní alkoholici (AA), najdete kontakt na webu. Přečtěte si v pátek přílohu Zdraví v MFDNes, bude věnována speciálně pití žen.“

kateřina: „Ještě dodatek k mému dotazu, jedná se o manželova strýce a bratrance(neni to jeho syn)“

Eva Bobůrková: „Ta to je lepší, ale přesto bych byla obezřetnější, než kdyby se áedný alkohlik širokodaleko rodině nevyskytoval.“

Hana: „Dobrý den,je to opravdu moc vážný problém, v naší se společnosti se alokohol příliš toleruje. Sama mám švagrovou alkoholičku,vloni absolvovala protialokoholní léčebnu,vypadalo to moc nadějně, ale po návratu sice 3 měsíce abstinovat vydržela, jenže pak zase začala a dnes je na tom stále hůř.Na léčení už neche, že prý jí to už nic nedá. Jak na ní působit, v poradně mi radili léčebnu, ale jak ji přemluvit? Má čtyři děti,naštěstí manžel a její maminka se starají,jak se dá.Děkuji a moc všechny zdravím“

Eva Bobůrková: „Myslím,že by se měl manžel i maminka spojit a trvat na léčbě. Eistuje íce forem než hospitalizace, ale švagrová by se něla spoléhat, že ona může pít a ostatní se postarají...“

Jana, 30 let: „Mám opačný problém. V mládí mi nikdo alkohol nezakazoval - např. dovolili mi líznout piva. Otec je alkoholik. Já sama jsem se stala zapřísáhlým abstinentem. Nyní mám málo krvinek, špatný tlak. Jako rada na zmírnění zdravotních obtíží je mi doporučováno pít červené víno, občas pivo. Bohužel mám k alkoholu odpor i přesto, že abstinence mi v tomto případě škodí. Bojím se ale, ať nedopadnu jako otec. Jak mi pomoci?“

Eva Bobůrková: „Určitě existuje i jiný duh léčby než pití vína či piva - konzultujte to s lékařem nebo i s více lékaři, je určitě nesmysl, abyste začala pít, když máte k lakoholu opor -a když vámpotenciálně hrozívětší nebezepčí kvůli rodinné zátěži“

Alena,Praha: „Dobry den! Slysela jsem, ze existuje u alkoholiku hormon, ktery prave po poziti alkoholu vzbuzuje pekne pocity,proto si dopravaji ve vetsi mire. U nekoho se pry ale ani nevyskytuje..jaka je pravda?“

Eva Bobůrková: „Máte asi na mysli hormon serotonin, který se vyplavuje po požití alkoholu. Někteří lidé skutečně mají jeho nedsotatek, a může se projevit například i depresemi. U alkoholilů jde spíš o to, že dobře odbourávají alkohol a tudíž snesou větší množství a není jim špatně.“

Misa: „Prominte, ja uz vino piju od asi 3 let a nemam problemy. Ucastnil jsem se nekolika mat.olympiad a dnes delam programatora CNC. Mozna je to gen, ktery mam, ale nedokazi se opit.“

Eva Bobůrková: „Sice se mi nechce věřit, že pijete víno od tří let, ale každopádně můžete být rád, že se nedokážete opít. Po jakémkoli množství? Váš případ by pak mohl zajímat vědce...“

helazemanova@seznam.cz: „Otec byl alkoholik, je pravděpodobné, že i syn bude mít tyto sklony?Jak tomu zabránit?“

Eva Bobůrková: „Odborníci uvádějí pětinásobné riziko závislosti u synů alkoholiků oproti synům, jejichž otcové problémy s alkoholem nemají. Snažte se, aby váš syn měl zájmy, koníčky, neboť takovéto děti mají mnohem menší pravděpodobnost, že se začnou setkávat s alkoholem, mluvte s ním o nebezpečí, keré mu hrozí“

jana: „dobry den,chtela bych se zeptat,jake je riziko,kdyz ja sama jsem byla zavisla na alkoholu,posleze asi 4 roky na heroinu a manzel hral automaty.ted zijeme uplne normalne,hodne vedu holky ke sportu.zatim jsou male,ale muzu udelat neco,abych snizila to riziko,ze se stanou na necem zavisle?“

Eva Bobůrková: „Riziko závislosti u vašich dětí je určitě větší - určitě je vě´dte ke sportu, k tomu, aby měly spoustu zájmů, snažte se je navést na to, aby jim bylo dobře v nerizikovém prostředí, aby měly jinou zábavu než později vysedávat v kavárnách či na dikotékách. A mluvte s nimi o nebezepčí závislosti,odborníci dopoučují odrazovat od alkoholu a jiných drog už od věku 7 let.“

Darina Gurutidu, gurutidis@mbox.vol.cz: „Dobrý den, pocházím z rodiny, kde otec i matka byli alkoholici. Já sama i můj manžel jsme 100% abstinenti. Děti vedeme k aktivnímu a smysluplnému trávení volného času. Navíc dětem vštěpujeme, že pít alkohol není správné, protože to člověka ničí. Je možné, že se u nich projeví geny prarodičů? Děkuji za odpověď.“

Eva Bobůrková: „Děláte všechno proto, aby se tak nestalo, děláte to dobře. Úplně však nikdy nemůžete vyloučit, že se dostanou do špatné společnosti, které umožní rozvinout dědičnou zátěž - proto se učitě snažte dál.“

Eliah: „Jak se obecne pozna ze je clovek alkoholik?Kamarad pije pravidelne kazdy vikend do tezke opilosti....nevi kdy ma dost“

Eva Bobůrková: „To už vypadá nebezpečně. Poraďte se v nějaké ambulantní protialkholické poradně.“

Míša: „Je nějaká pomoc pro synovce, má 26 let. Otec byl alkoholik, spáchal sebevraždu. Synovec zatím alkoholik není, ale myslím, že to že musel zažít alkohol při svém dospívání a nakonec otce našel oběšeného, tak to ho dost poznamenalo. Rád se napije, když má vypito více, je agresivní, ne na všechny, ale na své nejbližší. Odmítá však jakoukoliv odbornou pomoc. Je ve svém věku nevyrovnaný a ani není již zcela zajištěný. Nemá stálou práci ani stálé bydlení. I když si hledá obojí, ale zatím neúspěšně.“

Eva Bobůrková: „Zkuste s ním mluvit, případně ho přemluit k návštěvě protialkoholní poradny. Je určitě v nbezpečí.“

nechci být jmenována: „Dobrý den,mám problám mamka je alkoholička již několik let(je tzv.tajný piják) ale nepřizná to a otec pije každý druhy den láhev ferneta nebo becherovky a tvrdí že žádný problém nemá i když se snažíme ani jeden z rodičů s tím nech ce nic děla, mám sestru a obě dvě už si nevíme rady rodina se nám snaží pomoct ale zatím to bylo k ničemu.Je nějaká možnost jak je přimět aby šli na léčení,jak na ně zapůsobit aby si uvědomili že takhle to dál nejde? Děkuji“

Eva Bobůrková: „Zkuste se poadit v protialkohlní léčebně, jste ve velice nelehké situaci,držím palce.“

Petra: „Alkoholicka demence,slysela jsem tento vyraz nedavno,ale nebyl specifikovan, pomuzete mi?..kdy k ni muze dojit? Dekuji za odpoved.“

Eva Bobůrková: „Záleží na tom, kolik let a v jakém množství člověk pije -je to ozklad osobnosti, způsobený piím,ale kdy porpukne, je individuální.“

Bára: „Dobrý den, má matka po smrti otce začala hodně pít. Dostala se na 1/2l tvrdého alkoholu denně. K tomu užívala ibalgin proti bolestem. Po roce pití šla do léčebny. Úspěšně absolvovala léčbu. Nicméně po půl roce abstinence jsme začali pozorovat, že začíná míň přemýšlet. Připadalo nám to, že je opilá, ale nebyla. Obvodní lékařka řekla, že za to může alkoholismus. Ovšem přijde mi divné že po 9 měsících abstinence by ji najednou začaly ubývat mozkové buňky. Četla jsem o tom, a ve všech literaturách se uvádí, že v průběhu alkoholismu mozek degeneruje. Jestliže v době kdy s tím přestane je vše naprosto v pořadku, nemělo by se nic tak hodně stát. Byla na několika vyšetřeních, psychologických a neurologických. Jediný závěr z toho byl, že jí odumřelo hodně neuronů. Nyní má plný invalidní důchod, krátkodobá paměť je velmi špatná orientace v prostředí taky. Myslíte, že to opravdu je způsobeno alkoholem ? Na koho bych se případně mohla obrátit. Obvodní lékařka mi není schopna více pomoct. Tvrdí, že se s tím už nedá nic dělat. Že už to bude jen horší. Jsem smířená s tím,že lepší už to nebude. Ale chtěla bych udržet matku alespoň na dnešní úrovni uvažování.“

Eva Bobůrková: „Zkuste konzultovat problém s neurologem,není-li ohoten vám poradit obvodní lékař.“