Chat

Rozdíly ve výchově

PhDr. Marta Boučková

Záznam chatu z pondělí 27. února 2006

tv: „zkouska“

PhDr. Marta Boučková: „zkouška“

Hana Novotna: „Dobry den, moje otazka sice neni primo k tematu, ale presto prosim o radu.Nas 15mesicni syn ve vzteku tluce hlavou o zem, a to tak silne, ze ma pak na cele modriny.Kdyz nemuze tlouct hlavou, alespon rozhazuje kolem sebe veci nebo zurive beha po byte.Zacal se takhle chovat asi v 10mesicich.Prosim o radu, jak reagovat, eventualne, zda lze jiz ted rozpoznat, jestli se jedna o povahovy rys, nebo o prechodnou zalezitost, ze ktere casem "vyroste".Dekuji za odpoved. Hana Novotna“

PhDr. Marta Boučková: „Doporučuji jeho chování konzultovat s dětským praktickým lékařem a případně po dohodě s ním uvažovat i o konzultaci s dětským psychologem. Ať už se jedná o přechodnou záležitost či o povahový rys, určitě Vám názor specialisty pomůže zaujmout k tomuto chování ten správný postoj.“

Zuzka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak "přinutit" 13 letou slečnu, aby se hlavně teď v chladných dnech teple oblékala. Asi to s tímto tématem moc nesouvisí, ale mě to moc trápí.... Děkuji! Přeji krásný den“

PhDr. Marta Boučková: „Třináctiletou dceru k teplejšímu oděu asi nepřinutíte, ale předpokládám, že se dcera nechce tepleji oblékat, protože zřejmě upřednosňuje před "teplostí" módnost. Proto doporučuji zaměřit se u Vámi doporučovaného oblečení i na jeho módnost a tu zdůrazňovat před jeho užitnými výhodami - jako je teplo. Uzná-li Vaše dcera, že i Vy se orientujete v módních trendech, bude i více naslouchat Vašim doporučením.“

Katerina: „Dobry den pani doktorko,mame 2-leteho syna,narodil se predcasne.Uz 2 mesice se hodne vzteka,manzel byl razny,daval synovi na zadek,pediatr nam radil studenou sprchu,nevsimat si syna,kdyz zuri,neurolozka rika byt tvrdi neustupni,jen pani doktorka na rehabilitaci radi byt za kazde situace na syna jen hodni a vyjit mu vstric.S manzelem se neumime domluvit jakou cestu zvolit.Zkuste poradit zda mame byt razni nebo tolerantni.Syn ma sklon k hyperaktivite.Dekuji za cas straveny nad mym dotazem a preji pekny den.“

PhDr. Marta Boučková: „Jednoznačně doporučuji konzultovat s dětským psychologem, i pro takto malé dítě můžete najít odborníka v pedagogicko-psychologické poradně. Nicméně se mi zdá přílišná tvrdost a ráznost, studená sprcha i "na zadek" trochu moc ostrý přístup k dvouletému dítěti. Bude-li dítě hyperaktivní, což Vám potvrdí nebo vyvrátí nejlépe právě dětský psyhcolog, tresty toho moc nedosáhnete. Dítě bude potřebovat trochu jiný styl výchovy, který Vám ozřejmí právě v ped.-psych- poradně.“

Nemcova: „Paní doktorko, chtela bych se zeptat na Vas odborny nazor ohledne vychovy 14 mes.syna. Casto je vznetlivy,uhodi nas do obliceje,taha za vlasy.Ja spise zastavam nazor, ze bychom meli tyto ranne projevy tlumit napr.placnutim pres ruku a ostrejsim "ne", ale moje okoli (babicky) me presvedcuji, ze je dite jeste moc male na to, aby to chapalo a "bit" ho nesmim. Prosim, je mozne uz v tomto veku diteti vstipit alespon nejake zaklady vychovy, nebo je to ztrata casu?“

PhDr. Marta Boučková: „Vzhledem k věku, stačí pouze důsledně dávat ruku pryč se slovním doprovedem "ne, nesmíš, nedělej to apod" a pokud to nestačí, pak naznačit lehce přes ručičku. Tělesné tresty v tomto věku jsou přece jen trochu příliš silné. Výchova nejsou jen tělesné tresty, tak se nebojte, že nebudete-li dítě bít, že ho nevychováváte.“

Michal Výhoda: „Dobrý den.Náš osmnáctiměsíční syn začal poslední dobou být lehce agresívní.Když se mu nelíbí,že ho chceme vzít do náruče,nebo ho držíme aby stál na místě a chceme ho například obléknout,začne nás škrábat nebo tlouct do obličeje.Je to normální?Stačí,že mu pořád dokola vysvětlujeme,že se to nedělá?Děkuji za radu.“

PhDr. Marta Boučková: „Je normální, že si děti začínají postupně určovat i samy, co chtějí a co ne. Nicméně mnohdy nestačí jen vysvětlovat, ale také zadržet ručičku, aby bylo jasné, že toto ne. I vysvětlování by mělo být takové, aby ho dítě dokázalo pochopit. Mnohdy stačí důsledně opakovat "toto ne, to nedělej, to bolí apod. Mělo by to být jasné, stručné a bude to trvat nějaký čas, než s tím dítě přestane.“

Helena Mihálová, Požárnická 23, Klimkovice, 74283 helena.mihalova@seznam.cz: „Dobrý den, v dnešní době se hodně doporučuje tzv. volná výchova dětí, kdy se jim hodně povoluje, hodně vysvětluje, minimálně trestá, moderní jsou různé publikace ze zahraničí. U několika známých jsem však viděla, že se z takových dětí stávají především děti sice sebevědomé a dost rozežrané. Sestra je učitelkou a pracovala jako au-pair v rodině, kde se aplikovala tzv. Waldorfská výchova a prý víc nevychované děti nezažila, jaký je Váš názor?Děkuji Za odpověď“

PhDr. Marta Boučková: „Děti potřebují výchovu inspirující s možností se projevit, ale také s jasně určenými a vytyčenými hranicemi. V odborných studiích se ukazuje, že nejsou.li tyto hranice dětem dány ze strany rodičů, hledají je pak samy i za cenu velmi nevhodného a život komplikujícího chování.“

Lenka Nováková: „Poraďte mi prosím jak vysvětlit babičkám, že je jiná doba a že to co za nich bylo normální, se teď nedoporučuje. Když se jim to snažím vysvětlit tak argumentují, že s námi to tak dělaly a jsme živý a zdravý.“

PhDr. Marta Boučková: „Obávám se, že takový návod nemám. Prostě patří k výchově, že se o ní mluví i mezi rodiči a prarodiči, i když jedné nebo druhé straně připadá debata mnohdy neplodná. Ale hlavní zodpovědnost za své děti mají mít rodiče, a tak jim patří i poslední slovo ve výchově jejich dětí.“

Veronika(matka): „dobrý den chtěla jsem se zeptat co dělat pokud se naše 2 letá holčička ve společnosti ostatních dětí stydí , přestože navštěvujeme společné kroužky pro děti jako je plavaní ,cvičení a podobně jak se k tomu postavit jak s ním v tokovém případě jednat .?Doma se přitom snaží být neústupná a dožaduje se křikem svého vzteká se co dělat ? Děkuji Veronika“

PhDr. Marta Boučková: „Vaše dcera zatím hledá, jak bude přistupovat k ostatním dětem. Nebojte se, že by se to nenaučila, jen jí to bude trvat ještě nějaký čas. A aby se to naučila, potřebuje mezi dětmi být, takže dál choďte mězi děti a ona za čas příjde na to, že pokud bude něco chtít, křikem a vztekem toho mezi ostatními také vždy nedocílí.“

R.Prokopová: „Dobrý den,moje otázka s tématem sovisi jen castecne.Mám tři syny(10,6,rok a půl).S výchovou nejstaršího syna nebyly a nejsou sebemenší problémy-je to tichý(teď uz z toho zdravě vyrůsta:)poslušný kluk,prostřední syn je citlivý a zdravě divoký rarášek.Narážíme s manželem u toho nejmladšího-je to ztřeštidlo a demoliční četa v jednom.Asi jsem s narůstajícím věkem a počtem dětí slevila ze svých požadavků a toleruji mu mnohem víc než těm starším,manžel se zlobí,že ho rozmazluji,ja tvrdím,že je mnohem temperamentnější než starší sourozenci a tak potřebuje prostor.Faktem je,že nereaguje na slovní napomenutí,na plesknutí po ričičce řekne au a vrhá se opět na zakázanou činnost.Je doopravdy mou chybou ve výchově,že neměřím jedním metrem?Děkuji za odpověď“

PhDr. Marta Boučková: „Sama píšete, že každé dítě je jiné, a tak i Vaše výchova je u některých úspěšnější. Pokud se na výchově nemůžete s mužem domluvit, navštivte pedagogicko-psych. poradnu, kde Vám odborník pomůže podívat se na každé dítě jako na svébytnou a jedinečnou osobnost, která potřebu trochu jiný styl výchovy.“

Gabriela: „Dobrý den, mam dve deti 6 a 3 let. Ta starsi dcera je vazne nemocna a ja s ni travim opravdu hodne casu po nemocnicich a rehabil. ustavech. Na te mladsi dceri je velmi videt, ze ji chybim a me to moc trapi. Vim ze i kdyz je zdravá, potřebuje taky matku a já nevím, jak jí ten cas vynahradit. Take mam tendenci polevovat ve vychove... Muzete mi poradit, jak tuhle situaci co nejlepe vyresit? Dekuju moc“

PhDr. Marta Boučková: „Doporučuji spojit se s dětským psychologem a konzultovat s ním současnou situaci. Nepíšete, jakou roli ve Vaší rodině hraje Váš muž. I on by mohl na sebe převzít část Vašich povinností k mladší dceři, aby se necítila odstrčená.“

Denisaaa: „dobry den moje 5 ti leta dcera si trhá vlasy a pak si je kroutí všelijak i do pusy si je stra jak ji to mam odnaucit? už sem ji rikala vse mozne a nic to nebylo platny děkuji za odpověd“

PhDr. Marta Boučková: „Doporučuji upozornit na toto chování jejího dětského lékaře a případně ho i konzultovat s dětským psychologem.“

P.Marková: „Dobry den, naše dcera má psychycký problém s příjmem potravy.Nejí vůbec maso,brambory,omáčky,polévky.Její jídelníček je velice omezený.Když si již nějaké jídlo oblíbí, tak sni velice malou porci.Dnes je jí 9 let, ale špatně jí již od útlého věku.Navštívili jsme již psychologa,byla měsíc v léčebně.Její praktický lékař po testech vyloučil jakékoliv jiné nemoci. Zatím se vyvíjí normálně,ale má nízký odpad vápníku.Poraďte nám prosím kam ještě se můžeme obrátit nebo jakou výchovnou metodu použít.“

PhDr. Marta Boučková: „Doporučuji nepřerušovat kontakt s dětským psychologem a případně se obrátit na zmíněnou léčebnu.“