Chat

Zákaz kouření

MUDr. Eva Králíková

Záznam chatu z pondělí 9. ledna 2006

vera štolpová , veselice 24 , sloup v moravskem krasu 679 13: „dobrý den.muj syn je astmatik a do školy jezdí autobusem.na zastávce hodne dospelích kouří.jak by je mohl syn opatrne upozornit že mu kour vadí aniž by se mu dostalo odpovedí jako že se má starat o neco jiného nebo že si on má stoupnout od zastávky dál???dekuji za odpoved.prosím jméno nezverejnovat.“

MUDr. Eva Králíková: „Pokud jde o jméno, neovlivňuji to - mám jen možnost napsat odpověď. Pokud jde o kouření jiných, je to nepochybně problém. Celé znění současného zákona najdete na www.dokurte.cz Nevím, jak starý je Váš syn, ale jistě se může setkat s nepříjemnou reakcí kuřáka. Každopádně slušně formulovaná žádost by byla na místě.“

Vasek Hrzina: „Dobry den, rad bych se Vas zeptal na nasledujici. Ja sam nekourim, ale moje mama je vasnivym kurakem. Parkrat jsem se snazil ji nejakym zpusobem naznacit, ze by s tim mohla prestat, kupoval jsem ruzne zvykacky na odvykani atd. Bezuspesne. Ma clovek vubec nejakym zpusobem, druheho, na kterem mu zalezi, presvedcit o odvyknuti, kdyz ten dotycny o tom nic nechce slyset. Dekuji.“

MUDr. Eva Králíková: „Bohužel, nikoho přesvědčit proti jeho vůli nemůžete. S tím také souvisí to, co jsem říkala před chvílí do vysílání, totiž že "zákaz kouření" v záhlaví tohoto chatu není to, čemu se věnuji - zabývám se léčbou závislosti na tabáku a prvním a základním předpokladem léčby je přání kuřáka přestat. Můžete jen laskavě a nenásilně upozorňovat na souvislosti kouření a zdraví nebo to, proč vám to u vaší maminky vadí. Např.: máte psa nebo kočku? Domácí zvířata v domácnostech kuřáků mají kratší život. Zapáchá váš byt? Musíte častěji prát záclony?...“

Mrázová, Jaroměř, mrazol@seznam.cz: „Někde jsem četla, že zákaz kouření platí v nemocnicích, ale kromě psychiatrie. Proč? Můj bývalý manžel byl totiž na léčení jako gambler, teď sice nehraje automaty, ale stal se z něho kuřák. Dřív kouřil jen příležitostně.“

MUDr. Eva Králíková: „Máte pravdu, psychiatrická oddělení a oddělení léčby závislostí nejsou ze zákona nekuřácké (nepochybně mohou být, záleží na vedení kliniky). Důvodem jsou velmi častá psychická onemocnění kuřáků - kouření totiž ovlivňuje mozek. Kuřáci, kteří jsou psychicky nemocní (zejména deprese, schizofrenie) si tak kouřením trochu svou nemoc "léčí", na druhou stranu ale kouření tyto nemoci naopak vyvolává. v USA se prodá kolem poloviny cigaret psychicky nemocným lidem.“

ViLLe_VaLO: „Sám jsem kuřákem od 13 let...kouřím nějakých 8 let...chci se zeptat, pokud bych měl zájem o vyšetření plic, je to zdarma v rámci pojištění??“

MUDr. Eva Králíková: „Neznám váš věk, ale pokud máte problém, poraďte se se svým praktickým lékařem. Záleží také na tom, jaké vyšetření máte na mysli.“

Eliška Praha: „Dobrý den, mám dotaz, jak účinné jsou náplasti na odvykání kouření, jaký je Váš názor na ně.“

MUDr. Eva Králíková: „Pokud myslíte náplast s nikotinem, je to jedna ze 4 u nás dostupných forem náhradní terapie nikotinem. Ta má smysl u kuřáků závislých na nikotinu (do hodiny po probuzení mají potřebu si zapálit): zabrání u nich vzniku abstinenčních příznaků. Nezabrání ovšem kouřit, to musí kuřák udělat (rozhodnout se) sám. Abstinenční příznaky jsou touha kouřit, špatná nálada až deprese, poruchy spánku, úzkost, neschopnost se soustředit nebo odpočívat, zvýšená chuť k jídlu. Tím vším se odvykající kuřák nemusí trápit, když se potýká se změnou denních stereotypů a užívá náhradí léčbu nikotinem. Pokud bere nikotin v dostatečné dávce a dostatečně dlouho (tři měsíce), zdvojnásobuje tato léčba úspěšnost. Stojí tedy za to do ní investovat.“

Ondřej B., Votice: „Dobrý den zajímá mě jak asi vypadají moje plíce a jak jsou na tom. Kouřím "teprve" 3 roky a vykouřím krabičku denně. Děkuji“

MUDr. Eva Králíková: „To nevím, musel byste navštívit plicního lékaře. Citlivost na tisíce látek v tabákovém kouři je individuální.“

marcela: „dobry den, chtela bych se zeptat na dve otazky:kourila jsem od 16 let,prestala jsem ve 20 letech.Pod dvou letech jsem zacala opet kourit.Ne moc ale zhruba 4 cigarety denne.Moje otazka zni co to udelalo s plicemi? Jak vypadaji plice po prestani koureni po dvou letech? Rok jsem tedy kourila. Nyni je to tak, ze v restauracich obcas kourim hlavne nad sklenickou vina. Chci se zeptat co je horsi jestli aktivni koureni nebo tohle me obcasne koureni.Mam pak pocit, ze jsem nekurak ale asi tak tomu neni, dkyz jen obcas kourim. Co tedy delat abych ani v restauracich nemela pocit toho ze musim mit neco v ruce.Je to docela problem. Dekuji za odpoved apreji Vam pekny slunecny den.“

MUDr. Eva Králíková: „Stav vašich plic musí posoudit plicní lékař. Pokud jde o vaše kouření, jste aktivní kuřák (příležitostný). Pokud jde o to, co do ruky, zkuste si v lékárně koupit inhalátor s nikotinem: držíte jej v ruce, potahujete nikotin a nekouříte.“

P.Dudek: „Dobrý den! Slyšel jsem o metodě nějakých elektrod přikládaných na hlavu.Jak dalece je tato metoda účinná,jak vlastně vypadá,na jakém principu je založena,kolik stojí,kde ji lze podstoupit.Mockrát děkuji.“

MUDr. Eva Králíková: „Nemá to nic společného s medicínou, jen vyhodíte peníze. Tyto metody mají úspěšnost placeba, tedy neúčinné metody. Přestane s nimi 5 %, tedy 5 lidí ze sta. To je dáno tím, že vyhledají tuto léčbu v době, kdy o tom, že přestanou kouřit, už dlouho přemýšleli a jsou na to víceméně připraveni. Navíc to bývá drahé a tak si říkají, když už jsem do toho vrazil ty tisíce... Úplně stejně by ale působilo, kdybych někomu řekla: stoupněte si na půl hodiny na levou nohu a přestanete kouřit, a dejte mi tři tisíce.“

tommares: „Dobry den, jsem kurak asi 15 denne, nedavno jsem byl na vysetreni na plicnim a pani MUDr. mi rekla, ze by bylo zahodno snizit denni davku pod 10 cigaret. Co si o tom myslite, je to opravdu lepsi nez nic, nebo to nema smysl a jedinou cestou je prestat hned a uplne?“

MUDr. Eva Králíková: „Jestli kouříte 10 nebo 15 nehraje téměř žádnou roli. Pokud chcete chránit své plíce, nekuřte.“

Mráčková Miriam: „Vážená paní doktorko, ráda bych se zeptala na to, jak je to s přibýváním na váze. Děkuji“

MUDr. Eva Králíková: „Opravdu se může po zanechání kouření přibrat, průměrně to bývá 3-4 kg za první rok (pak už ne), nemusí se to ale stát, když jste na to připraveni. Kromě mechanického důvodu (do úst si dáváte jídlo místo cigaret) je to vliv nikotinu na metabolismus: zpomaluje vyprazdňování žaludku (s nikotinem tam jídlo déle leží a nemáte tak brzo hlad), naopak urychluje peristaltiku střev (když přestanete, můžete mít zácpu a při zpomaleném průchodu potravy zažívacím traktem se stačí vstřebat víc živin) a zvyšuje bazální metabolismus (když přestanete kouřit, můžete spalovat až o 700-800 kalorií denně méně. Tedy rada: cvičit, jíst zeleninu, hodně pít neslazené tekutiny a uýívat nejméně tři měsíce náhradné léčbu nikotinem (zvýšená chuť k jídlu je abstinenční příznak z nedostatku nikotinu).“

jitkapetru@centrum.cz: „Dobrý den, paní doktorko byla by jste tak laskavá a mohla by jste mi poskytnout informace ohledně odvykání kouření přes Vaši poradnu? Prosím nezveřejňovat jméno, děkuji Jitka Petrů.“

MUDr. Eva Králíková: „Centrum léčby závislosti závislosti na tabáku, poliklinika Karlovo nám. 32, Praha 2, tel 224 966 608“

Eva z Olomouce: „Jsem již 10 let velmi silná kuřačka.Teď, s pomocí náplastí a žvýkaček úspěšně odvykám.Jak dlouho musím být "čistá", než se s manželem bez rizika budeme moci pokusit o dítě?“

MUDr. Eva Králíková: „Teoreticky se uvádí rok před plánovaným početím, a to oba partneři (muž-kuřáci mají horší kvalitu spermií). Když přestanete kdykoli, je to vždy dobře - neodkládejte to.“

Adriana Matýsková: „Dá se vůbec napomenout kuřáka na autobusové zastávce, aby nekouřil. Nikdy mi to zas tak nevadilo, ale nyní mám půlroční holčičku a na kuřáky jsem přímo alergická.“

MUDr. Eva Králíková: „Viz jedna z minulých odpovědí.“

Ivete Pospíšilová: „Prosím o radu,můj přítel kouří až 40cigaret denně,rád by přestal,ale kouření je u něj hlavně psychiská záležitost.Před 10ti lety se léčil na jednu z forem schizofrenie a meniodeprese,je relativně vyléčen.Zdá se nám,že jediné,co by mu mohlo pomoct je jakási elektroforma léčení,oč přesně jde?Doporučila byjste ji?Jsme z Brna,máte kontakt na brněnskou pobočku?Děkuji Iveta“

MUDr. Eva Králíková: „Na "elektroformu" jsem před chvílí odpovídala, není to nic účinného. Váš přítel by se měl obráti na některé ze specializovaných center na www.prestantekourit.cz (kde také funguje internetová poradna a můžete pokračovat v dotazech, na které jsem nestačila odpovědět). Potřebuje intenzivnější léčbu (psychterapie a zřejmě i farmakoterapie, mělo by to být ve spolupráci s jeho ošetřujícím psychiatrem“

P.Dudek: „Ještě k elektrodám.Docela jste mě zaskočila Vaší odpovědí,zejména proto,že tuto metodu aplikují v ,,oficiálních" protikuřáckých poradnách.Také ji prezentují po různých akcích v širokém okolí i jinak.“

MUDr. Eva Králíková: „To nejsou oficiální poradny - nemají a nemohou mít oprávnění k této činnosti v rámci zdravotnictví.“

Marf: „Dobrý den, chci se zeptat (možná tahle otázka tady nemá co dělat, ale...) Je kouření marihuany návykové?, Je méně škodlivější kouření marihuany než kouření cigaret? děkuji“

MUDr. Eva Králíková: „Kouř čehokoli, co kouříte, obsahuje řádově tisíce látek - kouř tabáku, eukalyptu, jahodového listí nebo marihuany. I kdybychom chtěli připusit kladný účinek čehokoli, nikdy ne ve fromě kouření. Nikotin je sice návykovější než THC (droga v marihuaně), ale i kouření marihuany je rizikové - jednak kvůli THC, jednak kvůli tisícům látek v kouři. Navíc THC je méně koncentrované v kouři než v případě tabáku a nikotinu, takže musíte vykouřit víc marihuanových cigaret než tabákových, abyste dosáhli stejného účinku na mozek.“

Zuzana z Čelákovic: „Dobrý den, poradila byste mi,jak přesvědčit přítele(20),aby přestal kouřit?Kouří od 15 před rodiče a já mám závážné astma,což mi hodně vadí.Děkuji“

MUDr. Eva Králíková: „Viz některé předchozí odpovědi.“

alenci: „Jak škodlivé je pasívní kouření“

MUDr. Eva Králíková: „Způsobuje stejné nemoci jako kouření aktivní, ale v menší míře - pasivní kuřák vdechne vždy méně kouře než aktivní, odhaduje se to jako asi 0,2 cigarety, pokud v kouři např. pracujete. Pro poškození cév ale nehraje velikost dávky tak velkou roli jako např. pro vznik nádoru, jinými slovy, riziko poškození cév může být pro pasivního kuřáka až 80 % ve srovnání s kuřákem aktivním, i když dávka kouře byla jen minimální.“

martin: „jak mám přestat kouřit,když jsem to sám už skoušel několikrát a vůbec se mi to nepovedlo a rád bych s tím přestal“

MUDr. Eva Králíková: „Zavolejte na 844 600 500 a navštivte některé ze specializovaných pracovišť. Nikdo za vás ale nepřestane kouřit, jen vám to mohou (lékaři i léky) usnadnit, tohlavní, nezapálit si, ale musíte zvládnout sám.“

Vítek z Brna: „Moc by mě zajímalo proč všichni kolem mě kouří a přitom ví že to škodí jejich zdraví i mému. Jdu třeba s přáteli do restaurace či někam na zábavu, ale vrátím se a moje oblečení i já smrdím jako nějaký bezdomovec! Nevím co na tom vidí. Možná by jim to chtělo nějak znepříjemnit, protože už mě to štve...“

MUDr. Eva Králíková: „Nejste sám, nekuří tři čtrvtiny dospělých a kolem 90 % našich obyvatel si přeje nekuřácké veřejné prostory, doufajme,že se dočkáme jasně formulovaného zákona na ochranu před tabákovým kouřem. EU plánuje zhruba do tří let mít veřejné prostory bez tabákového kouře.“

Pavla: „Dobry den , chci se zeptal na kouřeni vodní dýmky. jak je to nebezpečné? Děkuji“

MUDr. Eva Králíková: „Bohužel ano, dokonce to může být horsí než cigarety.“

Jitka: „Pracuji jako barmanka cely vikend jsem tedy ve velkmi zakourenem prostredi, můzu nejakym zpusobem zlepsit svoji situaci?“

MUDr. Eva Králíková: „Podle §133 zákoníku práce máte jako každý zaměstnanec nárok na nekuřácké pracoviště. Chápu, že může být problém to prosadit. Viz předchozí odpovědi. Navíc servírky jsou mnohem častěji nemocné v důsledku pasivního kouření (především nemoci cév, ale i dýchacích cest nebo nádory, např. leukemie).“