Třetí díl dokumentárního cyklu s průvodcem Danem Bártou o ohrožených druzích zvířat z různých částí planety a jejich přátelích, českých přírodovědcích, kteří se mnohdy tisíce kilometrů od domova zabývají jejich záchranou (2018). Režie Z. Suchý

Orlosup bradatý, jeden z nejkrásnějších velkých dravých ptáků našeho kontinentu, byl v Evropě vyhuben zhruba před sto lety. Mezinárodní síť vědců, chovatelů a ochránců přírody připravila ambiciózní program návratu těchto majestátních ptáků do jejich původního prostředí – velehor jihozápadní Evropy. Liberecká zoologická zahrada je důležitou a úspěšnou součástí této sítě a zdejší ošetřovatel dravých ptáků Jan Hanel je dokonce koordinátorem tohoto programu. Mládě orlosupa, odchované v zoologické zahradě za pečlivě sledovaných podmínek, se může vydat na cestu Evropou do svého nového domova – do španělské Andalusie, do hor Národního parku Sierras de Cazorla.

kurátor chovu ptáků v Zoo Liberec, vedoucí plemenné knihy orla královského

Ing. Jan Hanel

Repatriace orlosupů

"Díky třicetiletému mezinárodnímu repatriačnímu projektu se orlosup vrací zpátky do oblastí, kde byl vyhuben na počátku 19. století. Každým rokem pomáhá řada zoologických zahrad a chovných stanic odchovávat mláďata těchto vzácných dravců, která jsou následně vypouštěna do volné přírody."

Czechs protect… bearded vultures in Europe

Czechs protect… bearded vultures in Europe

English subtitles

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 ST HD
ŽánrDokument