Koncert z Divadla ve Slaném jako vzpomínka na Jaroslava Ježka, jehož významné jubileum si v těchto dnech připomínáme. Režie R. Vodrážka

Český hudební skladatel, dirigent, hudební improvizátor a klavírista Jaroslav Ježek, jehož 110. výročí narození si připomínáme (narodil se 25. září 1906 v Praze na Žižkově), byl autorem taneční, divadelní a filmové hudby ale i vážné hudby. Hudební inspiraci nabral hlavně v jazzu. K nejznámější skladbám se řadí jeho hudba k divadelním hrám a filmům, která v některých případech téměř zlidověla.

V roce 1923 začal studovat na pražské konzervatoři a hned se zařadil mezi nejtalentovanější žáky. Mezi jeho učitele patřili Albín Šíma, Josef Suk a Josef Bohuslav Foerster. Stýkal se i s mnoha mladými umělci té doby např. s E. F. Burianem, Vítězslavem Nezvalem, Joe Jenčíkem, Václavem Holzknechtem a především s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem, s nimiž pak vytvořil nesmrtelné trio. Řada jejich písní, k nimž Ježek skládal hudbu, se objeví v tomto vzpomínkovém pořadu, který se konal před deseti lety v divadle ve Slaném k poctě stého výročí skladatelova narození.

Zpěvák, herec, moderátor, tanečník, režisér Ondřej Havelka je protagonistou tohoto pořadu společně se svým souborem Melody Makers. K swingu se propracoval absolutoriem herectví na pražské DAMU, operní režie na brněnské JAMU, rolemi v Divadelním studiu Ypsilon, sólovým zpěvem v Originálním pražském synkopickém orchestru, ale kupodivu i mladistvou zálibou v bigbítu.

Ondřej Havelka
herec, zpěvák, režisér

Ondřej Havelka

* 10. 10. 1954


Jaroslav Ježek
hudební skladatel

Jaroslav Ježek

* 25. 9. 1906

† 1. 1. 1942


Stopáž57 minut
Rok výroby 2006
ŽánrHudba