15. ročník dnešního předávání Evropských cen Trebbia za podporu kultury a tvůrčí činnost a předání benefičního šeku ze Španělského sálu Pražského hradu. Součástí večera je též benefiční dražba obrazů od známých osobností. Večerem provázejí Jitka Novotná a Maroš Kramár. Účinkují: Alena Miro, Miguelangelo Cavalcanti a Geraldine Chauvet – zpěv. Hraje Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, dirigent Enrico Dovico. Kamera J. Lebeda. Režie S. Vaněk

Trebbia je evropské ocenění zrozené v pražském kostele sv. Rocha jako přirozený dějinný průsečík téměř tisíciletého duchovního vývoje na tomto místě a pozitivního vztahu mezi mecenáši a tvůrci kulturních hodnot.

Francouzský světec svatý Roch žil na přelomu 13. a 14. století. Pomáhal všude, kde řádila morová epidemie. Jeho péče o nakažené působila na mnohé jako zázrak. Nakonec touto nemocí sám onemocněl a uchýlil se do jeskyně na břehu italské řeky Trebbie. Podle legendy se mu zjevil anděl a dodal mu odvahu. Světce našel pes šlechtice Gotharda ze zámku v Sarmatu a denně mu nosil bochník chleba ze stolu svého pána. Díky tomu se uzdravil a mohl se vrátit k pomoci nemocným. Zemřel v roce 1327. Část světcových ostatků uchovává chrám sv. Víta v Praze. Jako díkůvzdání za to, že Prahu obešla morová epidemie, inicioval císař Rudolf II. a strahovský opat Jan Lohel v roce 1599 stavbu kostela v areálu kláštera a zasvětili ho svatému Rochu. Od roku 1994 v tomto jedinečném prostoru sídlí mezinárodní Galerie MIRO, která v roce 2000, jako výraz uznání podnikatelům, mecenášům i umělcům, zřídila evropskou cenu nazvanou podle řeky Trebbie. Tuto cenu nyní uděluje Nadační fond TREBBIA.

Přivítáme laureáty z České republiky, Slovenska, Německa, Belgie, Venezuely a USA. V programu zazní skladby Vincenza Belliniho, Pietra Mascagniho, Ruggiera Leoncavalla a Wolfganga Amadea Mozarta.

Stopáž95 minut
Rok výroby 2016
 P
ŽánrHudba