44 minut

17. října 2022

Část: Penze dolů

Obsah dílu

Penze dolů — Surový Surovikin — Pod Pravčickou bránou

Části dílu

01:02
Penze dolů
  O vyrovnání se s komunistickou minulostí se lidé přou i po třiceti letech. Podle mnohých neproběhlo důsledně a morální deficit se projevuje do dnešních dnů. Odčinit aspoň některé nespravedlnosti má zákon, který předkládá místopředseda vlády Marian Jurečka. Zákon by měl sáhnout na důchody někdejších komunistických funkcionářů a opor režimu. Zákon přichází pozdě a rozhodně není nijak radikální, ale má jistou symbolickou váhu.
  15:29
  Surový Surovikin
   I dnes ráno otřáslo centrem Kyjeva několik explozí. Už týden tak pokračují zesílené útoky Ruska na území Ukrajiny, které zasahuje především civilní cíle. Jsou výsledkem brutální strategie nově jmenovaného velitele ruských jednotek na Ukrajině s charakteristickým jménem – Sergej Surovikin. Jeho jmenování přišlo v době, kdy Rusko čelí na okupovaných územích řadě porážek a kdy Valné shromáždění OSN odsoudilo ruskou anexi ukrajinských území.
   29:38
   Pod Pravčickou bránou
    Pravčická brána je unikátní přírodní památka, o jejíž osud jsme se báli během rozsáhlého požáru v Česko-saském Švýcarsku. Brána to přežila, ale katastrofa obnažila letité problémy. Území je součástí národního parku, ale Pravčická brána leží na soukromém pozemku, k němuž patří i zámeček Sokolí hnízdo. To vlastní ruský podnikatel Alexej Krenke. Soužití státu a soukromého podnikatele vytváří řadu komplikovaných vztahů s dopadem na stav přírody. Nevhodné odvodnění Sokolí hnízda například podemílá svahy skalního masivu. Ale jsou tu i další problémy. Majitele se nám podařilo natočit na kameru
    Přehrát celé video
    Stopáž42 minut
    Další díl
    24. října 2022

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám