Tajemný stvořitel dezinformačního Aeronetu odhalen. Nejsem vedoucí kolotoče, ale pouhý směnárník, řekl. Kandidovala za ANO, teď žaluje firmu Andreje Babiše. Chlubí se falešnou modrou krví.

Obsah dílu

Přehrát vše

Směnárníkův kolotoč

Nepolapitelný démon, který pravidelně mění adresy trvalého bydliště, na kterých se ani nezdržuje a ze svého skutečného bydliště skoro nevychází. Kdo je člověk, který se takto konspirativně skrývá před světem, že by mu mohl i Mackie Messer závidět? Není to žádný tajný agent, ale provozovatel velmi navštěvovaného dezinformačního serveru Aeronet, který nezdrojovanými a nepodepsanými manipulacemi už několikrát ovlivnil politické dění v České republice. Když jsme po něm v posledních letech pátrali, zmizel vždycky dřív, než jsme dorazili na vytipované místo. Až tentokrát jsme ho zastihli na sídlišti ve slovenském Trenčíně. Neměl na sobě neviditelný plášť, ale obyčejnou lyžařskou bundu a nacpané nákupní tašky ze samoobsluhy. Po prvotním šoku se vzpamatoval a snažil se vyhnout odpovědi, kdo za články v Aeronetu vlastně stojí. Snad jediný člověk na světě, který si hraje na novináře, a přitom se ke své práci nehlásí. Ve spolupráci s týdeníkem Respekt natáčela reportérka Aneta Snopová.

Autor reportáže: Aneta Snopová


Šlechtična z bulváru

Před půldruhým rokem kandidovala za hnutí ANO do Senátu a premiér Andrej Babiš jí platil neúspěšnou kampaň. Rok se s rokem sešel a teď žaluje svěřenské fondy Andreje Babiše o neoprávněné používání názvu Odkolek v jedné z nejvýznamnějších pekáren. Chce se soudit o jedenáct ochranných známek. Podle odborníků na duševní vlastnictví mají milionovou hodnotu. Ta paní se jmenuje Lucie Frederika Groene Odkolek, ale na Odkolek se přejmenovala teprve loni v létě. Tvrdí o sobě, že je potomkem podnikatelského pekařského rodu - a zároveň šlechtična, což vůbec nejde dohromady. Reportér David Vondráček zjišťoval, kdo je tato dáma. A s jakým lidmi si hnutí ANO dokáže porozumět?

Autor reportáže: David Vondráček


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 128,50 kB; datum: 3. 3. 2020)

Stopáž35 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD