Být radikálem je snazší v Osoblaze než v Říčanech. Smlouva jak za časů kmotrů. Trik s miliardovým pozemkem v Praze řídí advokát blízký Jaroslavu Faltýnkovi. Padesátá léta a cenzura v místním tisku.

Obsah dílu

Přehrát vše

Proč v Osoblaze není blaze

Volební výsledky z měst, obcí i do Senátu už známe. My jsme se snažili zaměřit na otázku, jak se životní podmínky promítají do našich politických postojů - a promítají se vůbec? Proto naši reportéři vyrazili do několika odlišných míst. Do moravskoslezské Osoblahy a do Orlové, Nového Města na Moravě a do středočeských Říčan. První dvě města obsazují spodní příčky v hodnocení kvality života, zatímco v druhých dvou žijí lidé spokojeně a rádi. Podívejte se na reportáž týmu Reportérů ČT.

Miliardový pozemek

Tohle je novinářský objev, který by před pár lety zaručeně vzbudil obrovskou pozornost. Smlouva, která může stát připravit o stovky milionů korun. Jde o prodej státních pozemků v lukrativní části Prahy nedaleko Hradu, který se má uskutečnit bez soutěže, předem známé firmě. Nápadné přitom je, že za stát smlouvu vypracoval právník, jehož kancelář sídlí v domě budoucího kupce. Může se také pochlubit blízkými vztahy s místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Natáčely redaktorky Jana Neumannová a Tereza Strnadová.

Autoři reportáže: Jana Neumannová, Tereza Strnadová


Hon na živnostníka

Smí se mluvit o zločinech padesátých let? Smí, ale bez uvádění jmen těch, kteří jsou pod nimi podepsáni. Takovou zkušenost udělala paní Vévodová z Valašského Meziříčí, která do místních novin v Bojkovicích popsala příběh svého otce. Redakční rada rozhodla, že vzpomínky otiskne, ale bez jmen komunistických funkcionářů, kteří se postarali o její rodinné neštěstí. Říká se tomu ošklivým jménem - cenzura. Více v reportáži Davida Macháčka.

Autor reportáže: David Macháček


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 111,00 kB; datum: 24. 10. 2018)

Stopáž42 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD