Daňové úniky, manažeři významných firem i poradce prezidenta. Policie rozplétá rozsáhlou kauzu. Plzeňské zlaté kašny. Měly symbolizovat evropský rozměr města, staly se příčinou soudního sporu.

Obsah dílu

Přehrát vše

Nečistá hra II

Předminulý týden jsme se ptali ministra financí na nákup dluhopisů, díky kterým se vyhnul placení daní a nedokázal jasně vysvětlit, kde na ně vzal peníze. Vysloužili jsme si za to urážku, že jsme zkorumpovaná pakáž. Daňové úniky jsou přitom hlavní agendou Andreje Babiše v čele jeho úřadu. Zvláštním druhem tohoto úniku jsou tzv. karusely, sofistikované obchody, založené na řetězci firem, které spolupracují s cílem vyhnout se placení daní. Už před rokem a půl jsme o takovém případu informovali v souvislosti s kauzou ostravského podnikatele Martina Dědice. Jde o nákup a prodej předražené reklamy, za který policie v současnosti stíhá už 23 lidí a do kterého se zapletlo mnohem více podnikatelů, než se původně tušilo. Reportér Dalibor Bártek vypátral, že se skupinou v minulosti obchodoval i prezidentův poradce Martin Nejedlý

Autor reportáže: Dalibor Bártek


Anděl sváru

Sedmým rokem zdobí náměstí Republiky v Plzni tři nové dominanty. Naproti gotické katedrále svatého Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Česku vyrostly masivní bronzové kašny, které nelze přehlédnout ani v zimě, kdy nechrlí vodu. Projekt, který vyšel městskou kasu na více než 27 miliónů korun, si postupně získal řadu příznivců, ale i odpůrců. Kašny symbolizovaly, že se Plzeň stala hlavním evropským městem kultury v roce 2015. Za vznešeným symbolem se však skrývá dosti typický spor o peníze, který se táhne už sedm let a který bude koncem února projednávat odvolací soud. Natáčela reportérka Andrea Máslová.

Autor reportáže: Andrea Máslová


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 120,00 kB; datum: 17. 2. 2017)

Stopáž37 minut
Rok výroby 2017
 P ST