Analýza Akademie věd, kterou ministr utajil: Za sesuv na D8 může ŘSD. Reportáž z válkou zničeného Donbasu. Z vesnice zmizely i poslední dvě stařenky. Úředník, který si hraje na knížepána.

Obsah dílu

Přehrát vše

Miliardový zářez

Tuto sobotu by měl být slavnostně otevřen dlouho očekávaný poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří. Účast přislíbil i prezident Zeman. Slávu tohoto okamžiku ale kazí problémy, s nimiž se stavba potýkala v minulosti. Tím nejvýraznějším byl obří sesuv zeminy v roce 2013, který dálnici poškodil a oddálil její uvedení do provozu. Kdo nese odpovědnost za miliardovou škodu, nebylo dlouho jasné, až letos v červnu ministr dopravy Dan Ťok ukázal na nedaleký kamenolom. Jak ale odhaluje utajená analýza Akademie věd, vše je jinak. Natáčel reportér Lukáš Landa.

Autor reportáže: Lukáš Landa


Trosečnice z Donbasu

Proruští separatisté uzavřeli kancelář Člověka v tísni v Doněcku a vyhnali tak ze svého území poslední mezinárodní humanitární organizaci. Povstalci tvrdí, že cizinci se zabývají špionáží a jejich pomoc není potřeba, zdejší úřady si prý dokáží poradit samy. Tomáš Vlach jezdí na východ Ukrajiny pravidelně - lidé čekají na materiál na opravy zničených domů celá léta a žijí pod střechami z igelitu. V oblastech, kde se bojovalo, mizí celé vesnice, protože jejich obyvatelé se nechtějí vracet do zničených domů. Tady je příběh jedné z mizejících osad. Jmenuje se Kruglik a až donedávna v ní přežívaly poslední dvě obyvatelky.

Autor reportáže: Tomáš Vlach


Kníže Prášil

Tituly táhnou. Je poměrně běžné, že si akademickou zkratku JUDr. nebo MUDr. před jméno píší i ti, kteří na ni nemají nárok. Mnohem vzácnější, ale i romantičtější je hrát si na příslušníka šlechty. Šlechtické tituly se u nás nepoužívají už od vzniku Masarykova Československa. Zákon jejich používání dokonce zakázal, ale skutečné příslušníky aristokratických rodů lidé přesto rádi titulují jejich přídomky jako hrabě, nebo kníže. Ale co když si na šlechtice hraje někdo, kdo jím ve skutečnosti není? Státní úředník z Prahy 6, Svatopluk Haugwitz, původně Haužvic by mohl vyprávět - více v reportáži Davida Vondráčka.

Autor reportáže: David Vondráček


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 121,50 kB; datum: 16. 1. 2017)

Stopáž41 minut
Rok výroby 2016
 P ST