Hoaxy, které manipulují veřejnost i ničí soukromé životy. Co spojuje Milana Lasicu s videem o útočnících v kuklách. Čtyři dny po napadení zemřel. Byla to přirozená smrt, řekl soud.

Obsah dílu

Přehrát vše

Bludiště virtuální reality

Žurnalistika, politika, veřejný život, ale i náš život soukromý procházejí dramatickou proměnou. Stále více nás ovlivňuje virtuální svět. Nová média na internetu, blogy, sociální sítě. Lidé je často přijímají se slepou důvěrou jako prostor neomezené svobody, kterou tradiční média neposkytují. Ano, ve virtuálním prostoru se svoboda často chápe jako možnost napsat cokoli - bez ohledu na fakta. Takže vedle užitečných informací v něm masivně kolují i polopravdy, lži, bludy nebo čistokrevná propaganda. Následující reportáž ukazuje, jak mocným nástrojem mohou být. Natáčeli reportéři Aneta Snopová a Karel Vrána.

Autoři reportáže: Karel Vrána, Aneta Snopová


Záhadná smrt

Příběh, který se odehrál před dvěma lety ve východomoravské obci Strání, je těžko uvěřitelný. Vesnická šarvátka tu skončila smrtí 44 letého muže. Policie obvinila útočníka z pokusu o ublížení na zdraví a soud mu na základě vyšetřování udělil podmínku na deset měsíců. Zbitý muž totiž podle policie zemřel přirozenou smrtí – dodejme, že čtyři dny po útoku. S tímto verdiktem se nechce smířit sestra zemřelého. Příběh rekonstruoval reportér Lukáš Landa.

Autor reportáže: Lukáš Landa


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 114,50 kB; datum: 16. 2. 2016)

Stopáž39 minut
Rok výroby 2016
 P ST