Americký rocker zabil fanouška. Rekonstrukce tragického případu. Rok vězení kvůli pohřbu národního básníka Jaroslava Seiferta. Proč odborníci varují před psychologickým testem Barvy života.

Obsah dílu

Přehrát vše

Soud se zpěvákem Lamb of God

Randall Blythe, americký zpěvák metalové kapely s názvem Beránek boží, si musel připadat jako ve zlém snu. Když se loni vrátil koncertovat do Prahy, hned na letišti ho zatkla policie. Dověděl se, že před dvěma lety při koncertu zabil mladého muže. Blythe o tom neměl nejmenší tušení. Hrozilo mu až deset let v českém vězení. Městský soud v Praze vynesl minulý týden rozsudek – nevinen. Na tragický případ, který odráží svéráznou atmosféru heavy metalových drsňáků, se zaměřil reportér Filip Černý.

Autor reportáže: Filip Černý


Vězení za účast na pohřbu J. Seiferta

Komunistický režim uspořádal básníku Jaroslavu Seifertovi státní pohřeb. Jenže psal se leden roku 1986, čili doba plná komunistických paradoxů a režim pořádně nevěděl, jak se k jedinému českému nositeli Nobelovy ceny za literaturu chovat. Ano, dokonce ještě i po jeho smrti. Dokazuje to příběh, který objevil reportér Karel Vrána. V Teplicích žije muž, který musel do vězení kvůli tomu, že vyráběl a roznášel letáky s datem pohřbu tohoto nepohodlného národního umělce.

Autor reportáže: Karel Vrána


Projekt Barvy života

Odborníci soudí, že je to šarlatánství, autoři se hájí, že jejich vynález naráží na nepochopení světa jako všechno nové. Mluvíme o testu na zkoumání psychiky, který má dospívajícím poradit, čím se mají stát, ale odkrývá údajně i vztahy v kolektivu, či dokonce sklony člověka k určitému typu onemocnění. Metoda hravě a neurčitě nazvaná Barvy života je však trnem v oku psychologickým kapacitám a jejich asociaci. I přes jejich odmítavé stanovisko test zabodoval u ministerstva školství, které už na šíření metody vydalo téměř 5 milionů korun z evropských peněz. Natáčela reportérka Jana Sotonová.

Autor reportáže: Jana Sotonová


Stopáž37 minut
Rok výroby 2013
 P ST