Záhadná z privatizace nemocnice v Brandýse nad Labem. Indický matematik chce zmírnit napětí mezi Romy a většinovou společností. Experiment slovenské policie odnesl řidič kamionu vězením v Turecku.

Obsah dílu

Přehrát vše

Privatizace nemocnice v Brandýse nad Labem

Privatizace nemocnice v Brandýse nad Labem byla výhodná především pro nové majitele, méně už pro město a pacienty. O tom už se psalo. Vlastníci koupili nemocnici za necelých osm milionů, přitom pozemky v okolí špitálu následně prodali městu za třicet osm milionů. My jsme teď zjistili něco nového. Město totiž pozemky kupovalo oproti slibu, že noví majitelé peníze použijí na oddlužení nemocnice – existuje o tom dokonce i záznam ze zasedání zastupitelstva. Jenže vlastníci slib nesplnili, peníze skončily na jiných účtech. Na jakých, to se dovíte v reportáži Davida Havlíka.

Autor reportáže: David Havlík


Indický matematik na Šluknovsku

Před deseti lety se mu v Ostravě povedlo skoro nemožné: obrousit mezi Romy a majoritou hroty, které vyostřila frustrace z ničivých povodní. Teď přijel na podobně beznadějnou misi do šluknovského výběžku. Indický matematik Kumar Vishwanatan, kterému se přezdívá český Ghándí. Za své činy byl oceněn cenou Františka Kriegla a Alicie Garrigue Masarykové. Podaří se mu uspět i tady? Jeho první dny ve Varnsdorfu sledoval reportér David Vondráček

Autor reportáže: David Vondráček


Experiment slovenské policie skončil tureckým vězením

Už jednou si slovenské úřady udělaly mezinárodní ostudu, když svému občanovi daly bez jeho vědomí do zavazadla výbušninu, a on s ní odletěl do Dublinu, kde ho zatkli jako teroristu. To nestačilo, a tak se stal hříčkou experimentů i český řidič kamionu. Ten strávil loňské Vánoce v tureckém vězení proto, že mu slovenská policie podstrčila bez jeho vědomí do kamionu nebezpečnou látku, používanou k výrobě heroinu. Proč to udělala? Údajně proto, aby vystopovala drogovou linku. Akce ovšem dopadla tak, že českému šoférovi zakázali Turci vstup do země, přišel o práci, prodělal infarkt a dodnes ho po prožité zkušenosti stíhají běsy. Ne jen kvůli tomu, že státní orgány na Slovensku si z něj udělaly pokusného králíka, ale i proto, jaké zastání našel po návratu domů u českého státu. Tedy nulové. Natáčela reportérka Aneta Snopová.

Autor reportáže: Aneta Snopová


Stopáž37 minut
Rok výroby 2011
 P ST