Zhroutí se protidrogová koncepce po odchodu primátora Béma? Nové pochyby v soutěži na několika miliardovou superzakázku. Kdo zachrání chátrající kulturní památku vysílač Ještěd?

Obsah dílu

Přehrát vše

Protidrogová koncepce politiků

V Praze žije asi deset tisíc feťáků, s kterými jsou problémy. Na drogu si vydělají krádežemi, píchají si ji na veřejných místech, jejich přítomnost celkově obtěžuje okolí. Protože my ostatní je moc nemusíme, svádí to některé politiky s předvolební horečkou k jednoduchým heslům. Drogy se tak poprvé v Praze staly volebním tématem, které dosud bylo doménou krajní pravice. Situace se vyhrotila především na Praze 5, kde si lidé nepřejí kontaktní centrum pro drogově závislé. To se přitom kvůli stejným potížím muselo už loni vystěhovat z Prahy 7. Nabízí se otázka, zda se politici vezou na vlně populismu jen kvůli volbám, nebo jde o hlubší změnu dosavadní protidrogové koncepce, kterou má Praha podle odborníků na slušné evropské úrovni. Protidrogovou koncepci zkoumal reportér Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Ekozakázka za desítky miliard

Sto patnáct miliard, třicet miliard, šedesát miliard tak rozdílné ceny můžeme zaplatit za jednu z největších zakázek současnosti - ekologickou superzakázku. Vše záleží na tom, jak se v soutěži mezi sebou firmy poperou. Tedy na tom, jak kvalitní bude výběrové řízení. Obecně totiž platí, čím více firem soutěží, tím lepší je pro nás daňové poplatníky celková cena. Zatím to ale spíš vypadá tak, že ministerstvo financí chce ze soutěže některé zájemce vytlačit. Vzbuzuje to dokonce dohady, že je vše předem domluvené. Největší zakázku v naší historii systematicky sleduje reportérka Jana Neumannová.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Chátrající památka vysílač Ještěd

Je to sice Česká stavba století, ale její budoucnost může vzít rychlý konec. Slavný vysílač na Ještědu od architekta Karla Hubáčka chátrá. Potřeboval by regenerační kůru, jenže v tuto chvíli není nikdo, kdo by na ni dal peníze. České radiokomunikace, kterým stavba patří, se zajímají čistě o svůj byznys - tedy o vysílání televizního a rozhlasového signálu z útrob věže, nikoli o záchranu pláště. Kraj zase vyčleněné peníze utratil za silnice a zdravotní poplatky. Podaří se unikátní stavbu zachránit dřív, než se rozpadne? Na Ještěd se vypravil reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Stopáž35 minut
Rok výroby 2010
 P ST