Atmosféra kolem odvolání ředitelky Kladrubského hřebčína. Proč získal Benito Mussolini řád Bílého lva. Sklářské společnosti zhasínají pece, blíží se konec sklářů v Čechách?

Odvolání ředitelky Kladrubského hřebčína

Hřebčín v Kladrubech je národní památka - pro lidi, kteří koním rozumí, srdeční záležitost. A proto se vzedmou vášně pokaždé, když se kolem něho něco nečekaného děje. Tentokrát jde o odvolání ředitelky Lenky Gothardové. Vášně vzplanuly o to více, že mezi koňáky jde o uznávanou osobnost a že ji ministr odvolal, aniž by to veřejnosti řádně vysvětlil. Navíc jde o ministra, nad kterým visí hrozba odvolání z vlády také. Atmosféru v malé, ale světoznámé české vesničce, zachytil reportér Lukáš Landa.

Autor reportáže: Lukáš Landa


Benito Mussolini - držitel řádu Bílého lva

O řádu Bílého lva, nejvyšším československém státním vyznamenání, se opět diskutuje. A to v souvislosti s jeho posledním držitelem - sedmaosmdesátiletým Jiřím Zenáhlíkem. Ten sice trpěl v komunistických žalářích, nicméně jeho bojové zásluhy z druhé světové války historici nedávno zpochybnili. To ale není nic ve srovnání s tím, jací lidé toto vyznamenání obdrželi v minulosti. Vedle nesporných osobností jako Lech Walesa, Margaret Thatcherová nebo Ronald Reagan jsou to například Fidel Castro nebo plukovník Kadáffí. To nepřekvapí nikoho, kdo si pamatuje minulý režim. Málokdo ale ví, že mezi vyznamenanými byl kdysi i italský diktátor Benito Mussolini. Proč? To zjišťoval reportér Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Propouštění sklářů

Pracovní úřad v Havlíčkově Brodě děsí datum 18.listopad. V tento den má více než tisíc sklářů ze Světlé nad Sázavou dostat oficiální výpověď. Že je firma v úpadku, vědí její zaměstnanci od září, ale stále přitom doufají, že se výroba znovu rozjede. Šance jsou však minimální. Ze čtyř skláren firmy BCT to bude už druhá v pořadí, která uhasí pece. Reportér Jiří František Potužník zjišťoval, zda tyto krachy znamenají konec sklářů v Čechách.

Autor reportáže: Jiří Potužník


Stopáž37 minut
Rok výroby 2008
 P ST