Šestou sezónu s námi. A tentokrát i paralelně…

Už šestý rok po sobě mohou všichni amatérští lyžaři sledovat sami sebe na obrazovkách České televize. Reality show, která nemá ve světě obdoby, zasáhne opět velkou část lyžařské mapy u nás. Dva až tři milióny Čechů, kteří jezdí rádi z kopce dolů – ti všichni jsou potenciální účastníci naší soutěže a zároveň hlavní aktéři televizní reality show.

Přinášíme vám několik významných novinek. Tou nejdůležitější je paralelní obří slalom. Ano, poprvé od této sezóny vnášíme do naší soutěže soubojový způsob lyžování. Mírně jsme se nechali inspirovat letní verzí, která nám ukázala, že právě přímé srovnávání našich závodníků „tělo na tělo“ dodává zavedené značce další rozměr.

V každém areálu budou k dispozici dvě paralelní tratě. V kvalifikační části určí váš výsledek součet časů z vašich nejlepších jízd, a to v obou tratích. A pak přijde na řadu to nejlepší – finálový pavouk. Každý den do něj postoupí čtyři nejlepší muži a čytři nejlepší ženy. V pavouku nás čeká pokaždé šest jízd – dvě semifinále žen, dvě semifinále mužů a pak finálové jízdy obou kategorií. Zajímavé bude také to, že lépe umístěný závodník v kvalifikaci si vždy bude moci vybrat dráhu, v níž pojede „pavouka“.

Určitě se dočkáme větší atraktivity – pro diváky u obrazovek, pro fanoušky přímo na svahu i pro samotné závodníky.

Přestože denně oceníme vítěze mezi muži a ženami zvlášť, dojde i na přímý souboj pohlaví. V jedné jízdě se hned po finále utkají oba vítězové, opět v paralelním obřím slalomu. K času mužského vítěze se pak ještě přičte denní hendikep, který bude roven rozdílu nejlepších časů obou aktérů ze základní části. Kdo vyhraje Souboj pohlaví, získá jednu vteřinu k dobru pro závod v rámci finálového kempu, kam oba postoupí.

Další novinkou je větší počet závodních dní. V jednotlivých střediscích bychom měli soutěžit od pátku do neděle. Každou sérii se snažíme zahrnout do našeho plánu nějaký nový resort. Tentokrát si premiéru odbyde Annaberg v Jeseníkách. Držíme mu palce, aby v konkurenci již zaběhnutých areálů uspěl – jak po organizační stránce, tak i z hlediska atmosféry.

Některé věci jsou nové, jistoty naopak zůstávají. Jsou jimi plánovaný finálový kemp, spolupráce s řadou osobností alpského lyžování, hledání budoucích talentů v kategorii Hvězdička nebo zákaz účasti v denním finále pro jakékoliv registrované závodníky – současné i bývalé. Na kemp budou mít znovu přístup pouze ti, kteří se nezúčastnili žádného z předchozích pěti kempů.

V dosavadních ročnících si s námi zazávodilo zhruba dvanáct tisíc amatérských lyžařů. Hezká cifra. Ale my chceme víc. Stačí dorazit za námi, vyfasovat číslo a sjet si v připravené trati obří slalom. Tentokrát vás kromě branek a časomíry čekají také souboje jeden na jednoho. Třeba v nich uspějete a vyšplháte se s ČT sport až na vrchol. Anebo si jen odvezete krásné zážitky a vzpomínky na unikátní soutěž. A druhý den vám ostatní členové rodiny nebo kamarádi zatleskají u televizních obrazovek, až vás tam uvidí. Těšíme se na vás.

Petr Svěcený

autor projektu S ČT sport na vrchol