Jan Hrušínský v pohádce s písničkami o ztracené knize kouzel a zamilovaném knihkupci (2007). Dále hrají: L. Černíková, M. Vladyka, M. Táborský, R. Rychlá, J. Obermaierová, M. Zimová a další. Scénář J. Dědeček. Kamera P. Polák. Režie J. Hanuš

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Pohádku Tajemná truhla napsal jako svůj televizní pohádkový debut Jiří Dědeček. Obdařil ji svojí typickou poetikou (však také součástí pohádky je i celá řada písniček s texty Jiřího Dědečka a s hudbou Jaroslava Nováka), neméně svébytným humorem a přes všechnu snahu o pohádkovou nadčasovost i vždy přítomným sklonem k aktualizaci a k současnému cítění.

Pohádka vypráví příběh tak trochu nepraktického knihkupce Bartoloměje, který se rozhodne skoncovat se svým staromládeneckým způsobem života. Vše se odehrává v době, kdy být knihkupcem znamenalo výborné postavení a zajištění a tak není divu, že knihkupcův sluha Stanislav čile, avšak nenápadně, nabízí jako ideální partii svou dceru Flóru. Právě v tu chvíli se však Bartoloměj seznámí s půvabnou Klárkou, která si přichází koupit knížku o A do toho všeho se zamotá ještě Klárčina teta, která je tak trochu čarodějnice a celá partička nebezpečných lesních strašidel v čele s Vrtákem lesním. K tomu je třeba zmínit ještě jednu významnou rekvizitu – je jí tetina tak trochu tajemná truhla. Ona totiž prázdná je a přitom vlastně vůbec prázdná není.

V pohádce si s chutí zahrál Jan Hrušínský knihkupce Bartoloměje a Lucie Černíková jeho milou Klárku. K dalším rolím, s nemenším espritem, přistoupili Miroslav Vladyka, Renata Rychlá, Jaroslava Obermaierová, Miroslav Táborský, Magdalena a Karel Zimovi a další. To vše pod taktovkou režiséra Jaroslava Hanuše.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3