Strhující životopisný dokument o géniovi moderního tance a choreografie. Režie Serge Korber

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Založil renomovaný soubor Béjart Ballet Lausanne, Který dvacet let řídil. Béjart, původním jménem Maurice-Jean Berger, se narodil v Marseille. Debutoval v roce 1944 v Marseille, tančil v Mezinárodním baletu v Londýně i ve Švédském královském baletu.

„Ano, jsem z Marseille, ale nepatřím nikam. Mou vlastí je tanec a mou zemí je celý svět. Tanec a lidstvo, tam jsem doma,“ říkal Béjart, podle mnohých filozof myslící tanečně. „Jediné umění, s nímž je tanec důvěrně sblížen, je hudba.“ Jako hudební předlohy používal nejen soudobé skladatele, ale i hudby lidové a národní. „Jaký je můj názor na krásu? Krása je jako květina, nemůžete se jí opravdu zmocnit.“ Ve svých projektech se Béjart vracel i k původním tanečním rituálům zemí Asie a Afriky. V letech 1954–1957 vedl s J. Laurentem v Paříži Ballets de l’Etoile, poté založil Ballet-théâtre de Paris, pro který vytvořil řadu choreografií a výprav. V roce 1960 založil v Bruselu svůj proslulý soubor Balet XX. století, který sbíral různé ceny a na dlouhodobých turné sklízel ovace po celém světě.

V Praze vystoupil Béjart v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 1987. Uvedl 19 krátkých baletů, ve kterých pod názvem Eros Thanatos soustředil výběr z téměř třicetileté tvůrčí práce Baletu XX. století.

Originální názevBejart vous avez dit Bejart
Stopáž51 minut
Rok výroby 2014
 )D( ST
ŽánrDokument