S hvězdami českého sportu Věrou Čáslavskou, Lukášem Krpálkem, Jiřím Holíkem, Bedřichem Sčerbanem, Pavlem Plocem, Ondřejem Synkem, Alešem Valentou, Ivo Viktorem a Robertem Změlíkem se vydáme do míst, kde se rodila jejich budoucí sláva. Návraty to jsou žalující a smutné. Režie J. Podlipný

Dokumentární mozaika složená z příběhů našich sportovních hvězd. Spolu s nimi sestoupíme ze stupňů vítězů, ustoupíme ze záře reflektorů, vkročíme za kulisy zaslouženého obdivu sportovních reportérů a za zvuků „známé písně Kde domov můj“ se vrátíme do českých a moravských měst, městeček a vesniček, kde naše „superhvězdy“ dělaly první krůčky. Najdeme haly, dráhy, tělocvičny, kde se rodila jejich budoucí sláva…. A tady medaile žalují… A tady „ironicky“ zazní: „kdo neskáče, není Čech“! Předseda České unie sportu Miroslav Jansta a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval doloží, že český stát je v podpoře sportu jeden z nejhorších v Evropě! Jak zanedbáváme elementární podmínky pro výkonnostní růst talentované mládeže, jak se ignoruje základní pohybová gramotnost, podpora zdravého životního stylu, od jeslí nahoru.

Jak necháváme chátrat základní infrastrukturu pro reprezentanty, jak nestimulujeme obce k udržení, natož k rozvoji sportovní infrastruktury pro základní sport. Jak absolutně nedoceňujeme aktivisty, organizátory, trenéry. Český stát nechal financování sportu především na občanech. Je skandálně unikátní, že osmdesát procent financování sportu táhnou rodiny, jen dvacet procent stát a veřejné rozpočty. Na západ od nás to tak není. V Německu je to půl na půl a z východu nás předběhli téměř všichni: Poláci, Maďaři, Slováci, Chorvati….
Stopáž52 minut
Rok výroby 2016
 ST AD HD
ŽánrDokument