Záznam inscenace z Opery San Francisco. Libreto podle Schillerovy verze hry C. Gozziho napsali G. Adami a R. Simoni. Účinkují: E. Martonová, M. Sylvester, L. Mazzariaová, K. Langan, T. Baerg, D. Peterson, C. Estep, J. Frank, Ch. Patton a T. Lewis. Spoluúčinkuje sbor a orchestr sanfranciské opery. Dirigent D. Runnicles. Divadelní režie P. McClintock (V italském znění s českými titulky)

Když italského skladatele Giacoma Pucciniho (1858–1924) zaujala Schillerova dramatizace pohádky Carla Gozziho o kruté čínské princezně Turandot, měl už za sebou řadu úspěšných operních děl – Bohému, Toscu, Madame Butterfly, Manon Lescaut a další, která slavila úspěchy po celé Evropě. Turandot byla pro něj jakousi tvůrčí výzvou, aby se pokusil o určitou změnu svého dosavadního hudebního stylu.

Jakmile mu libretisté Giuseppe Adami a Renato Simoni předali text, pustil se ihned do komponování této tříaktové opery, plné dramatických scén, východní exotiky, poezie, lásky i grotesknosti. Součástí skladatelovy kompoziční přípravy bylo i studium čínské hudby, z níž pro svou operu pak převzal její základní tónový systém – pentatoniku – i další charakteristické rysy (rozvolňování rytmu, časté změny taktu atd.).

V době, kdy na díle pracoval, byl však Puccini už těžce nemocen a zhoubná krční rakovina 29. listopadu 1924 ukončila jeho život dříve, než stačil operu zcela dopsat. Naštěstí závěr 3. jednání byl hotov alespoň v melodii a dochovaly se i instrumentační náčrtky, takže bylo možno operu posléze dokončit a uvést na scéně. Premiéra se uskutečnila v dubnu roku 1926 – tedy až půldruhého roku po skladatelově smrti – v milánské La Scale.

Turandot je opera velmi náročná a vyžaduje prvotřídní zpěváky, kteří se dokáží vyrovnat se všemi nástrahami partitury. Proto se na rozdíl od jiných Pucciniho oper neobjevuje na jevištích příliš často. U nás byla např. naposledy uvedena ve Státní opeře Praha v roce 1995.

Turandot, kterou uvádíme, byla natočena živě v Opeře San Francisco v nastudování dirigenta Donalda Runniclese a v divadelní režii Petera McClintocka. Titulní roli princezny Turandot zpívá maďarská sopranistka Eva Martonová, kterou odborníci považují za nejlepší současnou interpretku této role. Jejím partnerem v roli price Kalafa je mladý americký tenorista Michael Sylvester. Také další role jsou obsazeny pěveckými hvězdami: např starého krále Timura zpívá Kevin Langan a otrokyni Liu italská lyrická sopranistka Lucia Mazzariaová.

Napište nám