Zapomenutý příběh amerických filmových průkopníků Martina a Osy Johnsonových z doby, kdy filmování v Africe bylo nebezpečnější než lvi či malárie
Režie: Jan E. Svatoš.

Film vůbec poprvé představuje unikátní archivní záběry africké divočiny pořízené ve 20. letech minulého století a zasazuje je do kontextu současné Afriky. Odkrývá zcela zapomenutý příběh z éry počátků kinematografie a vypráví nejen o lásce na první pohled, ale i o odvaze, o předsudcích a o střetu umělecké svobody s Hollywoodem. Dílo Martina a Osy fascinovalo kdysi nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako E. Hemingwaye, Ch. Chaplina nebo britskou královskou rodinu. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat, v lepším případě neúspěch, v horším i svůj život.

Jedná se o objevný projekt, který pracuje s množstvím unikátních archivních záběrů z éry počátků kinematografie, které inspirovaly samotného Roberta Flahertyho a představuje úplně první průkopníky žánru „wildlife documentary“. Řada záběrů nebyla doposud veřejně prezentována.

Tisková zpráva z 25. 5. 2018:

Dokument Archa světel a stínů získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu T-FILM

Dokumentární film režiséra Jana Svatoše Archa světel a stínů (koprodukce Art Francesco, Česká televize) získal na mezinárodním filmovém festivalu T-FILM v Ostravě hlavní ocenění Grand Prix Award. Loni tuto cenu získal film z produkce National Geographic s Leonardem di Capriem. Pro Jana Svatoše je to jubilejní 10. ocenění na mezinárodní festivalové scéně. Již poroty ocenily jeho filmy Africa obscura, divoČINY nebo Lekce divokosti.

Napište nám