Moravský podzim 2015

Filharmonie Brno za řízení Olariho Eltse a s bicistou Colinem Curriem hraje díla estonského skladatele Erkki-Svena Tüüra a Igora Stravinského. Režie J. Kořínek

Závěrečným koncertem festivalu Moravský podzim 2015 vyvrcholilo rezidenční působení estonského skladatele Erkki-Svena Tüüra v moravské metropoli. Filharmonie Brno provedla v české premiéře jeho Symfonie č. 4 „Magma“ pro bicí nástroje a orchestr z roku 2002 pod taktovkou estonského dirigenta Olariho Eltse a ve strhující interpretaci skotského sólisty na bicí nástroje Colina Currie. Její takřka rituální rytmická seance nalezla svůj protějšek ve Stravinského Svěcení jara, jehož partitura taktéž obsahuje výrazné party bicích nástrojů.

Erkki-Sven Tüür spolu s Arvo Pärtem a Veljo Tormisem patří mezi nejvýznamnější současné estonské skladatele s mezinárodním renomé. Je autorem osmi symfonií a mnoha orchestrálních a komorních děl včetně úctyhodné řady instrumentálních koncertů. V 90. letech dospěl ke stylu, který byl založený na kombinování postupů staré hudby, hudební moderny a repetitivních minimalistických technik. Později si vyvinul metodu, kterou označil jako „vektorovou“. Je zajímavé, že Tüür začínal svou kariéru na poli tzv. progresivního rocku coby skladatel, klávesista, flétnista a zpěvák skupiny In Spe, ovlivněné kapelami jako King Crimson, Emerson, Lake & Palmer či Yes. Akademické vzdělání v oboru skladba získal v letech 1980–1984 na Tallinnské akademii u Jaana Räätse, na soukromé hodiny docházel k Lepo Sumerovi. V letech 1987–1990 působil jako hudební ředitel divadla Vanalinnastuudio a v první polovině devadesátých let vyučoval kompozici na Estonské hudební akademii.

Stopáž72 minut
Rok výroby 2015
 HD
ŽánrHudba