Holubí dům, Švadlenka Madlenka, Vilém peče housky, Není nutno aneb setkání Milana Lasici s televizními písničkami a jejich autorem (2004). Režie J. Mudra

Český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel Zdeněk Svěrák se narodil 28. března 1936 v Praze. V roce 1958 absolvoval Vysokou školu pedagogickou, poté pracoval jako redaktor Československého rozhlasu, začínal v armádní redakci. Stál u zrodu populární rozhlasové Vinárny U pavouka, kde poprvé padla zmínka o fiktivním českém géniovi jménem Jára Cimrman. V roce 1967 byl jedním ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana a později spoluautorem všech jeho her. S Ladislavem Smoljakem vytvořil autorskou dvojici, která je podepsána také pod mnoha filmovými scénáři, například Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Na samotě u lesa. Později psal scénáře sám, například Vrchní, prchni, Vesničko má středisková, Tři veteráni, Kolja, Tmavomodrý svět. Vydal několik knih. Texty k písním píše od roku 1970, spolupracuje především se skladatelem Jaroslavem Uhlířem.

Milan Lasica si se Zdeňkem Svěrákem povídá o vzniku písně Holubí dům, o pseudonymu Emil Synek, jak vznikly texty pro písničky Ivana Mládka, o písničkách v představeních Divadla Járy Cimrmana, o práci na pohádkách a „písni práce“ Dělání, o textech pro děti i o veselosti a smutku v životě a v písni.

A z televizních záznamů si můžete poslechnout řadu z těch písní, které zlidověly – Švadlenka Madlenka, Elektrický valčík, Dělání, Severní vítr, Když se zamiluje kůň, Není nutno a mnoho dalších.

Zdeněk Svěrák
český humorista, scenárista, dramatik, textař a herec

Zdeněk Svěrák

* 28. 3. 1936


Jaroslav Uhlíř
hudební skladatel

Jaroslav Uhlíř

* 14. 9. 1945


Stopáž36 minut
Rok výroby 2004
 ST AD 4:3
ŽánrHudba