Velká punková párty, kterou kalifornské trio postavilo na písních z nejúspěšnějšího alba American Idiot. První část koncertu z anglického Milton Keynes (2005)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Vítr rozfoukal mraky a paprsky zapadajícího slunce upletly romantický večer. Snová atmosféra. Nikoliv však pro obyvatele Milton Keynes, kde za pár minut vypukne punkový rej kalifornských Green Day. Kapela nezvolila Milton Keynes náhodou. Město ve střední Anglii má strategickou polohu – Londýn, Leicester, Birmingham, Oxford či Cambridge co by kamenem dohodil. Spousta studentů i učňů z okolí si nechce nechat událost ujít. Fanoušci přijíždějí ze všech stran. Jejich konečný počet se zastavil na čísle 65 tisíc. Green Day jsou poctěni dosud největší návštěvností. Zájem není překvapením, protože kapela přivezla Amerického idiota. Rozuměj: Green Day tehdy propagovali aktuální album American Idiot (2004). V roce 2005 nejprodávanější deska (8 mil. kopií), oceněná v řadě anket kritiků, včetně Grammy Awards (album roku v kategorii rock a pop).

Slunce už je nízko, když Billie Joe Armstrong a spol. zahajují. Úvodní skladba: American Idiot. Masa lidí se dává do skoku – i nezasvěcenému divákovi u televize padá úžasem čelist. Green Day udeří podruhé: Jesus of Suburbia. Jo, s touhle písní na to kápli. Bezmála desetiminutový punkový opus vyprávějící příběh kluka odkudsi z Buranova se stal až hymnickým.

Vyšel měsíc a Billie Joe Armstrong dál neúnavně řeže do kytary. Nelze si nevšimnout propocené černé košile a poněkud rozostřených černých linek pod očima – takhle nějak vypadá novodobý punkový romantik v koncertním nápřahu. Louku za Milton Keynes proměnil v žhnoucí kotel a sebe pasoval do role kotelníka. Charismatický frontman hraje

i baví. A publikum se chytá všeho, co na pódiu vymyslí.

Mimochodem, následující den přidali Green Day druhý koncert. Byl beznadějně vyprodaný. A proč název Kulka v bibli? Ne, nejde o punkovou extravaganci. Během koncertování po Anglii si Green Day udělali čas na návštěvu londýnského Imperial War muzea. Mezi exponáty je zaujala bible, do které je zavrtaná kulka. Útlá knížka zachránila majiteli život.

Originální názevGreen Day: Bullet in a Bible
Stopáž62 minut
Rok výroby 2005
 HD
ŽánrHudba