Reportáže v regionech
Helfštýn
Helfštýn je naší nejrozlehlejší hradní zříceninou. Obestavěná plocha činí téměř 21 tisíc metrů čtverečních. Hradební zeď má ve svém základu tloušťku 9,5 metru a patří k nejmasivnějším plnostěnným konstrukcím v Evropě. Nedávno tu dokončili rekonstrukci torza renesančního hradního paláce, která díky kombinaci středověké a moderní architektury posbírala řadu ocenění, třeba Stavba roku 2021. Zdejším významným fenoménem je festival kovářů Hefaiston. Každoročně sem přijíždí víc než 500 kovářů z celého světa. Díky tomu zde také najdete jednu z největších sbírek uměleckého kovářství, zhruba 1400 exponátů.


Helfštýn
Na kole krajinou Konicka
Před začínajícími prázdninami určitě nebude na škodu potrénovat trochu na kole. Řeka Romže pramení ve vesnici Dzbel v Drahanské vrchovině a odvodňuje velkou část Prostějovska. Na horním toku protéká v meandrech kopcovitou krajinou Konicka. Stejně jako Romže se zdejším údolím vine i část 130 let staré železnice Moravské západní dráhy. My jsme ale tentokrát zvolili bicykl.


Na kole krajinou Konicka
Muzeum Moto&Velo v Přerově nad Labem
Pokud patříte k milovníkům historických bicyklů a motocyklů, na své si přijdete v muzeu v Přerově nad Labem, které v roce 1998 otevřel Tomáš Moravec. Na 400 metrech čtverečních si v něm můžete prohlédnout na 70 kol a na 60 motocyklů. Sbírat je začal už dědeček dnešního majitele, cyklistický a motocyklový závodník Jaroslav Vavřík. Nutno dodat, že Tomáš Moravec staré poklady nejen shromažďuje, ale také ve své dílně opravuje a vrací jim zašlý lesk.


Muzeum Moto&Velo v Přerově nad Labem
Radnice v Prostějově
K chloubám Prostějova patří honosná secesní radnice. Říká se jí nová, i když tam stojí už přes 100 let. Vyrostla v místě, kde dřív bývala kasárna, v nichž se dokonce před bitvou u Slavkova sešli velitelé rakouské a ruské armády. Budova je zvenčí bohatě zdobená a pyšní se i nádhernými dobovými interiéry. Ty lákají nejen turisty, ale taky filmaře. Vidět jste je mohli třeba v oblíbených televizních seriálech Četnické humoresky nebo Četníci z Luhačovic. A protože první jmenovaný Česká televize zrovna v repríze vysílá, můžete zkusit hádat, ve kterých dílech si tyto krásné prostory zahrály. První plán na stavbu nové radnice na dnešním náměstí T. G. Masaryka vznikl kolem roku 1892. Starostou byl tehdy zvolen Karel Vojáček, a Prostějov se tak stal největším městem na Moravě, jemuž vládli Češi.


Radnice v Prostějově
Skleníky Flora Olomouc
Kulturní památkami se stávají zejména historické budovy. V Olomouci se ale, pro mnohé překvapivě, tímto titulem pyšní i palmový skleník v areálu Výstaviště Flora. Vedle něj pak najdete další tři. Všechny jsou plné exotických dřevin a rostlin. Patří k nejstarším a rozsahem exponátů také k největším v České republice. Dohromady zabírají plochu přes čtyři tisíce metrů čtverečních, z nichž zhruba tři čtvrtiny jsou přístupné pro návštěvníky.

