Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Zámek Náměšt na Hané

Zámek Náměšt na Hané Na Olomoucku ještě chvíli zůstaneme. Jen se přesuneme o zhruba 55 kilometrů dál do Náměště na Hané. V tamním zámku jsme totiž objevili pozoruhodnou sbírku starobylých vozítek pro malé i velké. Možná budete stejně jako my překvapeni v jakých důmyslných kočárcích se naši pradědové a prababičky vozili. A aby se muži necítili při prohlídce tak trochu ošizeni, zavedeme je do vedlejší expozice biskupských a arcibiskupských kočárů. Přesvědčí se tam, že vozidlo může mít svůj šarm, i když má koně před sebou a ne pod kapotou.

MapaZámek Náměšt na Hané
videoZámek Náměšt na Hané
...
video video

Zámek Náměšt na Hané

Teplice nad Bečvou

Teplice nad Bečvou Potom se vydáme do lázní. Konkrétně do Teplic nad Bečvou. Tamní léčivá minerální zřídla ale necháme pro tentokrát stranou. Zaměříme se na kouzla, která tahle - na pohled obyčejná minerálka - dokáže. Zdejší lázně se totiž jako jediné u nás mohou pochlubit nejen svými prameny, ale taky rozsáhlým komplexem aragonitových jeskyní. Dva roky byly kvůli rekonstrukci prohlídkové trasy zavěřené a teprve nedávno se jejich brány turistům opět otevřely.

MapaTeplice nad Bečvou
videoTeplice nad Bečvou
...
video video

Teplice nad Bečvou

Helfštýn

Tematika drsného středověku bude námětem našeho předposledního toulání. To totiž žil kdysi jednou jeden hrabě. Jmenoval se Friduš z Linay. Začínal jako prachobyčejný lapka, který loupil pod kopcem. Pak si ale ukradl i ten kopec, vystavěl si tam hrad a jeho nekalé činnosti učinil přítrž až v roce 1312 Jan Lucemburský. Hrad měl pohnutou historii, ale nikdy nebyl dobyt, i když se o to Švédové a Dánové pokoušeli. Marně. Příběhy a pověstmi je však díky své historii opravdu opředen. Třeba tou o zelené stěně. Znáte ji? To takhle žila kdysi právě zde jedna mladá žena a ta skočila z hradního cimbuří, protože… ale to všechno podstatné se dozvíte. Na Helfštýn k Lipníku nad Bečvou jsme vzali i Toulavou kameru.

videoHelfštýn
...
video video

Helfštýn

Priessnitzovy zábaly

Priessnitzovy zábaly Kdo by neznal slavné Priessnitzovy zábaly a sám je někdy nevyzkoušel. Jejich vynálezce Vincenz Priessnitz pochází z Jeseníku, kde se taky dodnes těší velké vážnosti. Když tam před šesti lety slavili 200 let od jeho narození, převzala nad akcí dokonce záštitu organizace UNESCO. Není divu, Priessnitz je známý po celém světě a mnohé z jeho metod vodoléčby se pořád praktikují. Jeseník je ale i krásné město. Ostatně, posuďte sami.

MapaPriessnitzovy zábaly
videoPriessnitzovy zábaly
...
video video

Priessnitzovy zábaly

Květinová výstava

Květinová výstava Olomouc znají naši zahrádkáři jako místo konání největší tuzemské květinové výstavy Flora. Rozkvetlé jaro sice už je za námi, ale v olomouckých parcích je toho k obdivování stále dost. Ústřední alej zdobily desetitisíce tulipánů a v botanické zahradě na vás čeká na 400 druhů růží. Když se k tomu přidají čtyři skleníky s tropickými a subtropickými rostlinami, máme program na celý den.

MapaKvětinová výstava
videoKvětinová výstava
...
video video

Květinová výstava

Další stránky:« 64 65 66 67 68