Reportáže v regionech
Muzeum hasičů
Poslední naše toulání nás zavedlo až na Hanou do Čech pod Košířem. V roce 1820 tady začal domkář Smekal vyrábět dřevěná vědra. Ta si oblíbili hasiči, protože se jimi dobře lila voda do ručních stříkaček... a jejich prototyp třeba zachraňoval i Národní divadlo. Dnes v této obci stojí Hasičské muzeum. V něm se zaměříme na hasičskou techniku všeho druhu a povídat si budeme i o práci hasičů dobrovolných. A ještě jedna věc je pro tuhle reportáž důležitá – pravá nefalšovaná hanáčtina z úst jednoho z průvodců.


Muzeum hasičů
Národní dům v Prostějově
O svém pokladu nám pak budou vyprávět Prostějovští. Secesní perla, kterou se pyšní jejich město, se stala jednou z dominant města. My se jím projdeme, seznámíme se s jeho historií, zajímavým osudem i současností. A když vám pak ukážeme labyrint vzduchových průduchů a šachet, které jsou dodnes funkční, uvidíte sami, že stojí za to se tady při návštěvě Prostějova zastavit. A můžete s sebou vzít třeba i svého jezevčíka – i o nich totiž bude řeč.


Národní dům v Prostějově
Slámové ozdoby
Někdo má doma vánoční koule, jiný jím říká baňky. V Lipové na Prostějovsku umí manželé Koudelkovi vyrobit ozdůbky vskutku přírodní – slámové. Vytvořit takovou vánoční okrasu vypadá docela jednoduše a levně. Stačí vám k tomu sláma, nůžky a provázek, nějaký ten nápad, ale hlavně zručnost a trpělivost. Od vánočního zvonečku až po zdejší specialitu - hvězdu na špičku stromu se vám šikovné ruce a kvalitní sláma budou hodit. Ze stromečku, který je těmito slaměnými krásami ozdoben, na vás pak dýchne ze slámy i trocha toho letního hřejivého sluníčka.


Slámové ozdoby
Historické mašinky
„Jede, jede mašinka, kouří se jí z komínka...“ Tak i takhle bychom mohli výstižně charakterizovat téma naší závěrečné reportáže. Ve Střížově u Olomouce jsme uviděli zajímavě vyvedenou maketu železnice. Po sedmdesáti metrech čtyřicet pět milimetrů širokých kolejích se prohánějí historické mašinky. Naším průvodcem bude pan Karel Váňa – nadšenec, který na své mašinky myslí neustále. Své „nádraží“ chce rozšířit... a uvidíte sami, že to myslí opravdu vážně.


Historické mašinky
Propast Hranice
Víte, kde byste u nás našli nejhlubší propast a jak je vlastně hluboká? Na první otázku vám snadno odpovíme následující reportáží. Odpověď na druhou ale, zatím, nezná nikdo. Propast nedaleko moravského města Hranice vždy byla a zůstává obestřena tajemstvím. Ve středověku ji považovali za díru do pekla. Podle legendy se tam propadla zem pod kočárem, který jel na křtiny. A kmotrem prý nebyl nikdo jiný než samotný rohatý.

