Reportáže v regionech
Rozhlasové vysílání
Víte, že naše republika jako třetí v Evropě začala s rozhlasovým vysíláním? Víte, že první přijímače, ty elektronkové, byly velmi drahé, že stály třeba i polovinu ročního platu? Že každé takové rádio bylo vlastně unikátem estetickým i funkčním? A že v Prostějově mají Radiobar, který založil původně kamenosochař Michal Petřík, jinak velký fanda radioamatérizmu? Naše čtvrtá reportáž bude právě o tom, co všechno znamená najít zalíbení ve starých rádiích.


Rozhlasové vysílání
Koncert v kostele Panny Marie Sněžné
Hudbou začneme. Nebude to ale hudba obyčejná, půjde o koncert vskutku nebeský. Hledáček naší kamery se zaměřil na olomoucký kostel Panny Marie Sněžné. A v něm nás přivítalo 26 hudebníků tvořících Nebeský orchestr. A proč Nebeský? A čím je tohle početné hudební těleso výjimečné? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v první reportáži.


Koncert v kostele Panny Marie Sněžné
Hrnčířské muzeum v Lošticích
Že to v Lošticích u Olomouce nevoní příliš libě, si může myslet každý, kdo ví, že se tady vyrábějí Olomoucké tvarůžky. Víte ale, co jsou to loštické poháry? Podivně a snad i krásně škaredé číše, které tady mají svou tradici od 15. století. Pojďme se tedy podívat do hrnčířského muzea v Mohelnici na ty různé bizarní tvary pohárů s puchýřky na povrchu. Dozvíme se i to, jak tyhle poháry dělali středověcí mistři hrnčíři.


Hrnčířské muzeum v Lošticích
Muzeum hasičů
Poslední naše toulání nás zavedlo až na Hanou do Čech pod Košířem. V roce 1820 tady začal domkář Smekal vyrábět dřevěná vědra. Ta si oblíbili hasiči, protože se jimi dobře lila voda do ručních stříkaček... a jejich prototyp třeba zachraňoval i Národní divadlo. Dnes v této obci stojí Hasičské muzeum. V něm se zaměříme na hasičskou techniku všeho druhu a povídat si budeme i o práci hasičů dobrovolných. A ještě jedna věc je pro tuhle reportáž důležitá – pravá nefalšovaná hanáčtina z úst jednoho z průvodců.


Muzeum hasičů
Národní dům v Prostějově
O svém pokladu nám pak budou vyprávět Prostějovští. Secesní perla, kterou se pyšní jejich město, se stala jednou z dominant města. My se jím projdeme, seznámíme se s jeho historií, zajímavým osudem i současností. A když vám pak ukážeme labyrint vzduchových průduchů a šachet, které jsou dodnes funkční, uvidíte sami, že stojí za to se tady při návštěvě Prostějova zastavit. A můžete s sebou vzít třeba i svého jezevčíka – i o nich totiž bude řeč.

