Reportáže v regionech
Arcidiecézní muzeum v Olomouci
V polovině letošního roku otevřeli v Olomouci Arcidiecézní muzeum. Na jednom místě tady uvidíte zajímavé věci od časů románských až po baroko, mapující duchovní kulturu na Moravě. Olomoučtí si snad nejvíc cení gotické Šternberské madony, která byla vytesána ve 14. století do opuky. Průvodcem nám bude historik umění Ondřej Jakubec a ten nám také povypráví o dalších památkách, které jsou v Muzeu ke zhlédnutí.


Arcidiecézní muzeum v Olomouci
Veterán muzeum
V Rapotíně na Šumperku se rozhodli z uhořelého panství vybudovat zemědělský skanzen a muzeum veteránů. Expozice se pravidelně obměňuje a návštěvníci si můžou ohmatat výrobky a věci, které prošly lidskýma rukama třeba už v 16. století – třeba taková přenosná dnes bychom řekli lednice – byla v dobách dřívějších nahrazena důmyslným hrncem. Pokochat se můžete i unikátními čézetami nebo kočárky našich prabáb a pradědů.


Veterán muzeum
Samurajské meče
Česká a s příchutí japonskou bude naše předposlední reportáž. V Olomouci jsme se potkali s panem Chromcem. Ten si dnes říká Lotosový květ, japonsky Hasuhana. Jeho výjimečnost je velmi netradiční. Jako jediný cizinec na světě se stal nejvyšším mistrem v restaurování samurajských mečů. A právě Viktor Hasuhana nám ukáže, jak se takový meč udržuje a opravuj a co všechno se s touhle dokonalou sečnou zbraní dá dělat.


Samurajské meče
Automuzeum Praga Piccola
Ve 40. letech minulého století brázdily naše silnice Pragovky Piccolo. Patnáct těchto krasavců na nás čekalo v soukromém muzeu pana Grmela v Dobrochově na Prostějovsku. Zhruba 3000 hodin – tolik času zabere panu Grmelovi to, než dá dohromady jednoho veterána, takže zná každý zákrut, šroubek a těsnění. O proměnách automobilového průmyslu a voňavém koníčku bude naše druhé povídání.


Automuzeum Praga Piccola
Paškál
Pak potěšíme všechny filology a možná nejen je. Už si vás vzal někdo někdy na paškál? A víte, co tohle jméno vlastně znamená, co označuje a jak vzniklo? Jestli ne, pak se podívejte, jak to vypadá, když v Palonínu u Olomouce vyrobí paškálů rovnou čtyřicet. A nedivte se, že o tom mluvíme i v Toulavé kameře v tento velikonoční čas – paškál totiž s Velikonocemi souvisí.

