Reportáže v regionech
Automuzeum Praga Piccola
Ve 40. letech minulého století brázdily naše silnice Pragovky Piccolo. Patnáct těchto krasavců na nás čekalo v soukromém muzeu pana Grmela v Dobrochově na Prostějovsku. Zhruba 3000 hodin – tolik času zabere panu Grmelovi to, než dá dohromady jednoho veterána, takže zná každý zákrut, šroubek a těsnění. O proměnách automobilového průmyslu a voňavém koníčku bude naše druhé povídání.


Automuzeum Praga Piccola
Paškál
Pak potěšíme všechny filology a možná nejen je. Už si vás vzal někdo někdy na paškál? A víte, co tohle jméno vlastně znamená, co označuje a jak vzniklo? Jestli ne, pak se podívejte, jak to vypadá, když v Palonínu u Olomouce vyrobí paškálů rovnou čtyřicet. A nedivte se, že o tom mluvíme i v Toulavé kameře v tento velikonoční čas – paškál totiž s Velikonocemi souvisí.


Paškál
Rozhlasové vysílání
Víte, že naše republika jako třetí v Evropě začala s rozhlasovým vysíláním? Víte, že první přijímače, ty elektronkové, byly velmi drahé, že stály třeba i polovinu ročního platu? Že každé takové rádio bylo vlastně unikátem estetickým i funkčním? A že v Prostějově mají Radiobar, který založil původně kamenosochař Michal Petřík, jinak velký fanda radioamatérizmu? Naše čtvrtá reportáž bude právě o tom, co všechno znamená najít zalíbení ve starých rádiích.


Rozhlasové vysílání
Koncert v kostele Panny Marie Sněžné
Hudbou začneme. Nebude to ale hudba obyčejná, půjde o koncert vskutku nebeský. Hledáček naší kamery se zaměřil na olomoucký kostel Panny Marie Sněžné. A v něm nás přivítalo 26 hudebníků tvořících Nebeský orchestr. A proč Nebeský? A čím je tohle početné hudební těleso výjimečné? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v první reportáži.


Koncert v kostele Panny Marie Sněžné
Hrnčířské muzeum v Lošticích
Že to v Lošticích u Olomouce nevoní příliš libě, si může myslet každý, kdo ví, že se tady vyrábějí Olomoucké tvarůžky. Víte ale, co jsou to loštické poháry? Podivně a snad i krásně škaredé číše, které tady mají svou tradici od 15. století. Pojďme se tedy podívat do hrnčířského muzea v Mohelnici na ty různé bizarní tvary pohárů s puchýřky na povrchu. Dozvíme se i to, jak tyhle poháry dělali středověcí mistři hrnčíři.

