Reportáže v regionech
Aeroklub Jeseník
Na své si přijdou pak milovníci výšek. Aeroklub Jeseník nás pozval na plachtění vzduchem a my jsem pozvánku přijali. Nelitovali jsme. V Mikulovicích nebude litovat ani vy – motorové letadlo nebo větroň (dopravní prostředek) si můžete nejen prohlédnout, ale i vybrat. Vysokánský Praděd je z ptačí perspektivy jen přehlédnutelným kopcem. Jen vám doporučujeme nějaké kvalitní oblečení. Jste v horách a ještě k tomu ve vysokých nadmořských výškách, vlastně až nebeských.


Aeroklub Jeseník
Velké Losiny
Cestování ukončíme ve Velkých Losinách na Šumpersku. Dva dřevěné kostelíky, maršíkovský a žárovecký, které navštívíme, pocházejí ze 17. století. Chrání je nátěr z býčí krve a kolem obou byly kdysi hřbitovy. Dnes už zůstal jen ten žárovecký. Řeč bude i o tom, jak Žárová ke svému jménu přišla nebo proč nesměly na kůr ženy a děti.


Velké Losiny
Arcidiecézní muzeum v Olomouci
V polovině letošního roku otevřeli v Olomouci Arcidiecézní muzeum. Na jednom místě tady uvidíte zajímavé věci od časů románských až po baroko, mapující duchovní kulturu na Moravě. Olomoučtí si snad nejvíc cení gotické Šternberské madony, která byla vytesána ve 14. století do opuky. Průvodcem nám bude historik umění Ondřej Jakubec a ten nám také povypráví o dalších památkách, které jsou v Muzeu ke zhlédnutí.


Arcidiecézní muzeum v Olomouci
Veterán muzeum
V Rapotíně na Šumperku se rozhodli z uhořelého panství vybudovat zemědělský skanzen a muzeum veteránů. Expozice se pravidelně obměňuje a návštěvníci si můžou ohmatat výrobky a věci, které prošly lidskýma rukama třeba už v 16. století – třeba taková přenosná dnes bychom řekli lednice – byla v dobách dřívějších nahrazena důmyslným hrncem. Pokochat se můžete i unikátními čézetami nebo kočárky našich prabáb a pradědů.


Veterán muzeum
Samurajské meče
Česká a s příchutí japonskou bude naše předposlední reportáž. V Olomouci jsme se potkali s panem Chromcem. Ten si dnes říká Lotosový květ, japonsky Hasuhana. Jeho výjimečnost je velmi netradiční. Jako jediný cizinec na světě se stal nejvyšším mistrem v restaurování samurajských mečů. A právě Viktor Hasuhana nám ukáže, jak se takový meč udržuje a opravuj a co všechno se s touhle dokonalou sečnou zbraní dá dělat.

