Reportáže v regionech
Vetešnictví Olomouc
Nakupujete na Vánoce? Objeli jste už všechny možné hyper a supermarkety? Dáme vám jiný typ. Zkuste to spolu s námi ve vetešnictví. Opravdu. Zánovní kolovrátek, koncertní citara nebo medomet. Určitě byste našli někoho, koho by tyhle skvosty potěšily. Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci pro nás připravili pravý vetešnický krámek a přiznávají, že průvodním motivem je pohádka Emila Šalouna Štěstí za desetník.


Vetešnictví Olomouc
Olomoucké pevnosti
Pravidelné nedělní toulání odstartujeme s plnou polní. Kolem Olomouce vznikl v 19. století zajímavý obranný systém – olomoucké pevnosti. Začalo se jim říkat forty a jde o předsunuté pevnůstky kolem města. Olomouc totiž sloužila jako c. k. hraniční pevnost zabezpečující ochranu Vídně před případným vpádem Prušáků. My jsme si vybrali tzv. křelovský fort, který byl letos na jaře otevřen pro všechny zvídavé. Opevnění až pro 400 mužů, kanony i děla – nakonec ale „zkrachovala“. Dozvíte se proč.


Olomoucké pevnosti
Staré kočáry
Na zámku v Plumově nebudeme obdivovat jeho interiér, ale zavedeme do „podzámčí“. V zámecké dílně se totiž stará o své krasavce sběratel a restaurátor Václav Obr. A cožeto sbírá a opravuje? Staré kočáry. Ty byly vyráběny v různých typech a provedeních, včetně vybavení. Restaurování takového kočáru může trvat skoro i rok a jak pak takový pojízdný kočár vypadá, uvidíte i vy. A když se to podaří, možná vás už za dva roky pozveme i do zamýšleného muzea kočárů.


Muzeum kočárů
Lipník nad Bečvou
Město Lipník nad Bečvou – staré město, které svým původem dosáhne až ke kořenům 13. století, se v roce 1989 stalo památkovou rezervací. Do jaké míry k tomu přispěl třeba strom Opičák nebo speciálně postavená zvonice, aby se kostel, k němuž patří, nezřítil – kdoví. Bečevskolipenští můžou být pyšní i na jiné zajímavosti. Ve městě je obnovený židovský hřbitov s náhrobní tumbou (schránka na ostatky) lipenského rabína Frankela.


Lipník nad Bečvou
Bunkry pod Kralickým Sněžníkem
Zavedeme vás i na pět kilometrů dlouhou naučnou stezku. Ta vede po bunkrech Starého Města pod Králickým Sněžníkem. Podle dochované dokumentace tady mělo být zbudováno na devadesát takovýchto bunkrů. Z těch funkčních stojí za zmínku určitě střílna pro protitankový kanon vzor 36.0 a podíváme se i do kasemat pěchotního srubu, kterému se říká Ozdravovna – a to všechno kousek pod Hrubým Jeseníkem.

