Reportáže v regionech
Stará Voda
Libavou a její okolí na Olomoucku většina z nás pamatuje jako nepřístupný vojenský újezd. Ještě před druhou světovou válkou ale vládl v obci Stará Voda, kterou později pohltily vojenské prostory, čilý ruch. Stával v ní dokonce piaristický klášter. Bombardování ho ale poničilo, stejně jako další stavby. Do dnešních časů takřka zázrakem vydržel místní kostel, ačkoliv měl několikrát namále. A vlastně jako jediný připomíná zašlou velkou slávu obce, kam už v sedmnáctém století proudily davy poutníků. Jen mezi lety 1760 až 1820 jich sem zavítalo víc než milion. Jejich cílem bývala hlavně Královská studánka s léčivou vodou a také soška svaté Anny u pramene.


Vojenský újezd Libavá
Výstava kočárků
V muzeu ve Šternberku si mnozí návštěvníci určitě zavzpomínají na své nejútlejší dětství. Právě tam totiž probíhá výstava kočárků z největší soukromé sbírky u nás. Patří manželům Holáskovým z Olomouce a najdeme v ní spoustu vzácností. K těm nejparádnějším exponátům se řadí secesní kočárky, které byly šlágrem na počátku 20. století. Obdivovat můžeme ale i různé kuriozity. Například kočárky, které provázely dobu rozmachu automobilismu a svým tvarem a také okénky připomínaly auta.


Historické kočárky
Potštát
V Oderských vrších, přesněji v jednom z tamních údolí najdeme městečko Potštát. I když nepatří k nejznámějším místům naší republiky, sami zjistíte, že se může pochlubit mnoha zajímavostmi a cennými památkami. K těm poněkud neobvyklým patří například hodinová věž. Najdete ji přímo uprostřed náměstí a je jedinou vzpomínkou na místní starý pivovar. Nedaleko od věže vyrostl v roce 1715 morový sloup a náměstí zdobí také několik barokních soch. Milovníkům přírodních krás nabídneme také výlet do okolí, do údolí řeky Veličky. Najdeme tam například středověký hrad.


Potštát
Uničov
Uničov založil moravský markrabě Vladislav Jindřich, oficiální punc tomuto počinu pak dal jeho bratr král Přemysl I. Otakar. Město mělo být zajímavým zdrojem příjmů pro královskou pokladnu díky nalezištím rud a drahých kovů. Budoucnost nakonec byla jiná a největší rozvoj městu přinesl obchod a řemesla. Uničovští ale zažili i těžké chvíle. Například v době třicetileté války, kdy Švédové vypálili víc než stovku domů. Ne však ve válečné vřavě, ale díky nešikovnosti při kouření dýmky.


Uničov
Mohelnice
Mohelnice patří k našim nejstarším městům. V jejím okolí můžeme dodnes kromě krásné krajiny obdivovat stopy dávných civilizací. Líbilo se tu mimo jiné i Keltům. Historii města a jeho okolí si připomeneme v nové expozici místního muzea. Čeká nás řada historicky cenných předmětů a také zajímavostí ze starých časů. Třeba loštické poháry, jejichž výrobě se v regionu nejvíc dařilo v 15. století. Jsou zajímavé nejen svým tvarem, ale také přimícháváním tuhy do hlíny. Nezapomeneme ani na biskupský hrádek, který vyrostl zřejmě ve 13. století, ani slavné místní rodáky.

