Reportáže v regionech
Veselíčko
Pod Oderskými vrchy, poblíž Lipníka nad Bečvou, leží obec Veselíčko. Přestože v něm žije jen necelá tisícovka obyvatel, má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. K místním chloubám patří zejména barokní zámek vybudovaný v 18. století na místě někdejší tvrze. Obklopuje ho park plný vzácných dřevin, který je považován za jeden z nejcennějších v této části Moravy. A pozornost si zaslouží i naučná stezka, která připomíná časy, kdy ve vesničce navzdory jejímu jménu veselo rozhodně nebylo.


Veselíčko
Pevnost poznání
Trend přibližovat vědu veřejnosti populární formou stále sílí, a tak vznikají různé hravé expozice, science centra či IQ parky. Jedno takové zařízení vzniklo v Olomouci a dostalo jméno Pevnost poznání. Jeho autoři připravili přes 200 zábavných exponátů a během 8 let fungování si ověřili, že tato forma objevování nadchne snad úplně každého. Společně nahlédneme do historie hanácké metropole, ale také do světa optiky, fyziky a dalších oborů.


Pevnost poznání
Obec Bílá Voda
Bílá Voda je nejsevernější a zároveň nejzápadnější obcí Českého Slezska. Najdete ji na samotném vršku Javornického výběžku. Nejstarší záznam o ní pochází z roku 1532. Největší rozvoj však zaznamenala s příchodem piaristů na začátku 18. století. Po druhé světové válce došlo k vystěhování původních německých obyvatel a po zrušení všech ženských klášterů v září roku 1950 byla Bílá Voda vybrána jako místo, kde pak žily řádové sestry z celé země.


Obec Bílá Voda
Velké Losiny
Velké Losiny patří k nejstarším obcím šumperského okresu a bývaly i jednou z nejvýznamnějších. Podle starých dokumentů existovaly už v roce 1297 a od druhé poloviny 15. století patřily dlouhých tři sta let Žerotínům. Tento slavný rod se tu zasloužil například o vznik léčebných lázní, které fungují dodnes. A stál i u zrodu vyhlášené dílny, kde se déle než 400 roků nepřetržitě vyrábí ruční papír. Postup se od té doby příliš nezměnil a místní nám předvedou, co všechno musejí zvládnout.


Velké Losiny
Vojenský újezd Libavá
Vojenský újezd Libavá u Olomouce se rozkládá na ploše 235 kilometrů čtverečních. Cvičiště pro armádu tu vzniklo po druhé světové válce rozhodnutím Gottwaldovy vlády. Během let se z území stalo jedno z nejstřeženějších míst v Česku. Turisté mohou do zapovězeného prostoru nahlédnout jen jednou ročně během cykloakce Bílý kámen. Vydáme se na ni i my a zároveň si prohlédneme krásnou okolní krajinu., kde není jediné trvale osídlené místo.

