Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Expozice sekerek

Expozice sekerek Největší sbírku seker u nás mají v Muzeu řemesel v Konici na Prostějovsku. Víc než dvě stovky kousků z nejrůznějších časů i oborů tu tvoří unikátní expozici. Dozvíme se o historii seker, o tom, z čeho a jak se vyrábějí, které a proč jsou nejlepší, ale taky třeba zjistíme, kde se vzalo ono známé „dát na sekeru“. Nejstarší exponát se narodil zhruba tři tisícovky let před naším letopočtem, ale k vidění jsou tu i další unikáty. Patří k nim určitě vikingská sekerka. A najdeme tu rovněž nástroje, které používali a používají nejen tesaři, ale také třeba kameníci, řezníci nebo hasiči. A třeba přijdeme na to, v čem se mezi sebou jednotlivé kousky liší. Některé máme dokonce šanci vidět v akci. A pokud snad máte doma nějaký nadbytečný exemplář, v Konici se ho rádi ujmou.

MapaExpozice sekerek
videoExpozice sekerek
...
video video

Expozice sekerek

Výstava dýmek v Uničově

Výstava dýmek v Uničově Patříte mezi milovníky dýmek? Pak si nenechte ujít společnou návštěvu jejich výstavy v Uničově. Exponátů tu najdete bezmála dvě stovky a pocházejí ze sbírek dvou nadšenců. Nebudeme ale jen obdivovat um výrobců, nahlédneme i do historie. Prvními uživateli tabáku byli indiáni, které nám připomenou i některé exponáty. Kouřilo se i v Asii – tam ale opium nebo hašiš. Do Evropy tabák a kouření přivezl jeden z členů první Kolumbovy výpravy za velkou louži. A netrvalo dlouho a na starém kontinentě se tato záliba zabydlela. Jenže měla i svá rizika. V Turecku se například kouření přičítalo snížení plodnosti muže a bojeschonosti vojáka. Takže se dost přísně trestalo. Časem ale bylo omilostněno a dýmky se dostaly až na filmové plátno a televizní obrazovky. Vzpomínáte třeba na Sherlocka Holmese nebo Švejka?

MapaVýstava dýmek v Uničově
videoVýstava dýmek v Uničově
...
video video

Výstava dýmek v Uničově

Kolem Branné na běžkách

Kolem Branné na běžkách Brannou, kterou byste v historických knihách našli spíš pod označením Kolštejn, tenotkárt navštívíme vybaveni běžkami. Ne nadarmo bývá tahle obec nazývána bránou do Jeseníků, takže milovníci lyžování to odsud nemají za radovánkami daleko. My vyjedeme lanovkou na běžkařský okruh, který zvládnou i méně zdatní sportovci. Vede většinou po pláních, cestou se můžete zastavit u některé z drobných církevních památek nebo také na vrchu, na kterém stávala čtyři stovky let šibenice. Za tu dobu tu proběhly stovky poprav, některé jsou popsány i v knize místního písmáka. Zastavení si zaslouží i samotná Branná, kde najdete kousek od sebe kostel, bývalé fojtsví, radnici a také zbytky hradu. Prohlédneme si také sošku Panny Marie Utěšitelky, o které se traduje, že dovedla uzdravovat.

MapaKolem Branné na běžkách
videoKolem Branné na běžkách
...
video video

Kolem Branné na běžkách

Nožíř

Nožíř Mít kvalitní nůž, nejlépe takový, jaký nemá nikdo jiný, to je sen nejednoho myslivce, cestovatele i sběratele. Originální kousky uznávané nejen u nás se rodí pod rukama nožířského mistra Jaroslava Brixiho z Mohelnice. Jako malý kluk chtěl být cestovatelem a věděl, že jednou z nezbytných pomůcek cestovatele je nůž. Proto se snažil si nějaké vyrobit a po roce 1989 se výrobou začal živit. Základem je pro něj ta nejkvalitnější ocel, používá i damascenskou, jejíž zpracování je opravdu hodně náročné. Spoustu času zabere také výroba a zdobení rukojetí. Najdete na nich vzácné dřevo od amerického ořechu až po severskou břízu, ale také slonovinu, rohovinu nebo třeba losí parohy. Ty sběratelské kousky pak rytinou zdobí Jaroslavův syn David. A o to, aby bylo nůž kam uložit, tedy o výrobu pouzder, se zase stará manželka Anna.

MapaNožíř
videoNože
...
video video

Nože

Klášterní Hradisko

Klášterní Hradisko Klášterní Hradisko v Olomouci je jedním z nejhodnotnějších barokních komplexů v Evropě. Historie areálu se začala psát už v jedenáctém století, řeholníci tu přečkali vpád Tatarů i řádění Švédů, až Josefu II. se podařilo svým výnosem donutit je klášter opustit. V 18. století také klášter získal svou barokní podobu. Otázka je, zda ji další uživatel – armáda, náležitě ocenil. Mnichy tu nahradili pacienti, ti první si kurýrovali šrámy z napoleonských válek, další pak rány z prvního světového válečného konfliktu. Přes tyto neveselé historické mezníky chloubou kláštera zůstala architektura, která láká návštěvníky i dnes. Společně se zastavíme například ve slavnostním sále bohatě zdobeném biblickými výjevy, sochami, ale i reliéfy lidských ctností a neřestí.

MapaKlášterní Hradisko
videoKlášterní hradisko
...
video video

Klášterní hradisko

Další stránky:« 40 41 42 43 44 »