Reportáže v regionech
Katedrála sv. Václava
Do hodné dávné historie se přeneseme v Olomouci. Navštívíme tamní Václavské náměstí, která zdobí jedna z nejkrásnějších novogotických katedrál u nás. Je zasvěcena patronovi naší země svatému Václavovi. Vyrostla v románských časech v místech, kde před ní stával hrad Přemyslovců. Jméno svatého Václava nese od roku 1131. Prošla gotickou přestavbou a v 19. století se dočkala podoby novogotické. Tehdy vyrostla také věž, která je se svými zhruba dvěma metry přes stovku druhou nejvyšší v Čechách a nejvyšší na Moravě. Jméno přemyslovského knížete Václava nese také zvon, který ve věži najdeme. Dodnes se na něj zvoní ručně a pochlubit se může i tím, že po legendárním Zikmundovi je druhý největší u nás. Prohlédneme si i interiér významné stavby.


Katedrála svatého Václava
Zámek Jánský Vrch
K chloubám Javorníku na severu Olomouckého kraje patří zámek Jánský vrch. První zmínky o něm bychom našli v roce 1307. Tehdy to ovšem byl hrad, jmenoval se Javorník a patřil svidnickým knížatům. Později se stal majetkem vratislavských biskupů a těm sloužil až do dvacátého století. Za jejich éry se dočkal přejmenování na Jánský vrch a také přestavby na zámek. Při jeho návštěvě si připomeneme staré časy i vybavení, které tu sloužilo každodennímu životu. Turisty sem ale láká také expozice dýmek, která patří k největším u nás. Šestnáct stovek vystavených exponátů je místních, doplňují je pak kousky dovezené z muzeí. Při prohlídce expozice se dozvíme o historii výroby dýmek, jejíž počátky jsou v Evropě spojeny s Angličany a Holanďany. Dozvíme se, jaký byl původní tvar a také to, z jakých materiálů se nejčastěji vyráběly.


Zámek Jánský vrch
Expozice sekerek
Největší sbírku seker u nás mají v Muzeu řemesel v Konici na Prostějovsku. Víc než dvě stovky kousků z nejrůznějších časů i oborů tu tvoří unikátní expozici. Dozvíme se o historii seker, o tom, z čeho a jak se vyrábějí, které a proč jsou nejlepší, ale taky třeba zjistíme, kde se vzalo ono známé „dát na sekeru“. Nejstarší exponát se narodil zhruba tři tisícovky let před naším letopočtem, ale k vidění jsou tu i další unikáty. Patří k nim určitě vikingská sekerka. A najdeme tu rovněž nástroje, které používali a používají nejen tesaři, ale také třeba kameníci, řezníci nebo hasiči. A třeba přijdeme na to, v čem se mezi sebou jednotlivé kousky liší. Některé máme dokonce šanci vidět v akci. A pokud snad máte doma nějaký nadbytečný exemplář, v Konici se ho rádi ujmou.


Expozice sekerek
Výstava dýmek v Uničově
Patříte mezi milovníky dýmek? Pak si nenechte ujít společnou návštěvu jejich výstavy v Uničově. Exponátů tu najdete bezmála dvě stovky a pocházejí ze sbírek dvou nadšenců. Nebudeme ale jen obdivovat um výrobců, nahlédneme i do historie. Prvními uživateli tabáku byli indiáni, které nám připomenou i některé exponáty. Kouřilo se i v Asii – tam ale opium nebo hašiš. Do Evropy tabák a kouření přivezl jeden z členů první Kolumbovy výpravy za velkou louži. A netrvalo dlouho a na starém kontinentě se tato záliba zabydlela. Jenže měla i svá rizika. V Turecku se například kouření přičítalo snížení plodnosti muže a bojeschonosti vojáka. Takže se dost přísně trestalo. Časem ale bylo omilostněno a dýmky se dostaly až na filmové plátno a televizní obrazovky. Vzpomínáte třeba na Sherlocka Holmese nebo Švejka?


Výstava dýmek v Uničově
Kolem Branné na běžkách
Brannou, kterou byste v historických knihách našli spíš pod označením Kolštejn, tenotkárt navštívíme vybaveni běžkami. Ne nadarmo bývá tahle obec nazývána bránou do Jeseníků, takže milovníci lyžování to odsud nemají za radovánkami daleko. My vyjedeme lanovkou na běžkařský okruh, který zvládnou i méně zdatní sportovci. Vede většinou po pláních, cestou se můžete zastavit u některé z drobných církevních památek nebo také na vrchu, na kterém stávala čtyři stovky let šibenice. Za tu dobu tu proběhly stovky poprav, některé jsou popsány i v knize místního písmáka. Zastavení si zaslouží i samotná Branná, kde najdete kousek od sebe kostel, bývalé fojtsví, radnici a také zbytky hradu. Prohlédneme si také sošku Panny Marie Utěšitelky, o které se traduje, že dovedla uzdravovat.

