Reportáže v regionech
Terezské údolí
Terezské údolí patří k nejmalebnějším přírodním lokalitám na Olomoucku. Říčka Šumice tu prorazila první kopce Zábřežské vrchoviny, které se zvedají z rovin Hané. Po které Tereze je pojmenováno, se neví, variant je vícero. Možná po císařovně Marii Terezii, která prý těmito místy projížděla. Každopádně zdejší krásy vábily šlechtu i umělce, mezi nimiž byl třeba malíř Josef Mánes. Na rozdíl od nich vám je k dispozici naučná stezka, dlouhá 6 a půl kilometru.


Terezské údolí
Dva kostely Gustava Meretty
Na Přerovsku se nacházejí dva velmi podobné kostely. V obci Bochoř a ve Staré Vsi. Vzdálené jsou od sebe jen několik kilometrů. Autorem obou církevních památek je Gustav Meretta, věhlasný restaurátor sakrálních staveb a jeden z nejvýznamnějších novogotických architektů na Moravě. Na jednom ze svatostánků se prý dokonce „vyučil“ pro realizaci svého životní díla, které byste našli v Olomouci.


Dva kostely Gustava Meretty
Mauzoleum a kostel Olomouc
Mezi žáky slavného slovinského architekta Josipa Plečnika patřil mimo jiné i Hubert Aust. Svými stavbami v první polovině dvacátého století výrazným způsobem ovlivnil vzhled svého rodného města Olomouce. My se vydáme po stopách tohoto akademického architekta a zjistíme, v čem přesně se u svého učitele inspiroval. Na naší procházce hanáckou metropolí navštívíme monumentální chrám i unikátní Jihoslovanské mauzoleum, které se veřejnosti otevírá jen při výjimečných příležitostech.


Mauzoleum a kostel Olomouc
Vlastivědné muzeum v Olomouci
Mezi perly Olomouce patří třeba kostel sv. Mořice s největšími varhany ve střední Evropě nebo chrám sv. Michala. Ve stejné době, tedy v polovině 13. století, vyrostl i další neméně zajímavý objekt – bývalý klášter klarisek, který dnes slouží Vlastivědnému muzeu. Stejně jako jiné konventy, měl i ten místní pohnutou historii. Využíván byl třeba jako kasárna nebo špitál. Letos uplyne 100 let od chvíle, kdy byla pod jeho střechu umístěna 4 muzea, do té doby fungující samostatně.


Vlastivědné muzeum v Olomouci
Hranická propast
Nedaleko lázní Teplice nad Bečvou se otevírá jícen Hranické propasti dlouhý 104 a široký 34 metrů. V něm můžete vidět Zelené jezírko. K jeho dnu se ale zatím nikdo nedostal, ani po desítkách let bádání se tak nepodařilo zjistit, jak přesně je propast hluboká. Naposledy se odborníci dostali do 520 metrů, což stačilo k tomu, aby propast byla zapsána jako nejhlubší zatopená na světě.

