Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem Rod Silva–Tarouců vtiskl podobu zámku v Čechách pod Kosířem. Patřil mu od poloviny 19. století až do druhé světové války. Naši prohlídku začneme v zámeckém parku. Panstvo totiž mělo ke krajině a jejím úpravám velmi vřelý vztah. Nemineme ani rozhlednu nebo jeskyni, z níž prý vede chodba až na vrch Kosíř. Altán nesoucí jméno malíře Josefa Mánesa připomíná, že umělec tady nejednou pobýval a ve větším ze zdejších rybníků se prý dokonce naučil plavat. Prozradíme vám, kdy a jak tu vyrostla rodinná hrobka a proč v ní nějakou dobu panstvo spící věčným spánkem nemělo klid. Zavedeme vás samozřejmě i do zámeckých komnat a sálů. Těšit se můžete například na 14 obrazů už zmiňovaného slavného českého malíře.

MapaZámek Čechy pod Kosířem
videoZámek Čechy pod Kosířem
...
video video

Zámek Čechy pod Kosířem

Odrlice na Moravě

Odrlice na Moravě Víte, kdy se u nás začal pěstovat chmel? A proč Karel IV. zakázal vývoz jeho sazenic? To všechno vám prozradíme při našem výletu do malé vesničky Odrlice na Moravě. Prohlédneme si tam starou sušárnu našeho pověstného zeleného zlata. Je opravdovým unikátem, moc podobných byste u nás nenašli, proto je taky chráněnou památkou. Vybudoval ji na konci 19. století prozíravý místní zemědělec Jan Staroštík, který měl i vlastní chmelnici a česačku. V časech první republiky jeho syn objekt upravil a zavedl sušení teplým vzduchem. Později rodina o svůj majetek přišla a se stavbou už to vypadalo bledě. Dokonce hrozilo, že se zřítí. Naštěstí se dočkala obnovy a její současní majitelé mají v okolí i další zajímavé plány.

MapaOdrlice na Moravě
videoOdrlice na Moravě
...
video video

Odrlice na Moravě

Keltské oppidum

Keltské oppidum Keltové začali na naše území přicházet ve čtvrtém století před naším letopočtem z Německa, Francie a Švýcarska. Mnozí se usadili na Moravě. Jen na té střední najdeme 150 lokalit, na nichž zanechali své stopy. A vyrostlo tam taky jejich velké oppidum. Konkrétně u obce Malé Hradisko na Prostějovsku. Podle odhadů ho obývalo až 5 000 lidí. Dodnes tu můžeme najít vzpomínky na dávné časy v podobě obranných valů zarostlých křovinami nebo náhorní plošiny a hlavní cesty. Abychom si udělali představu, jak se tam žilo a co všechno jeho obyvatelé uměli, vypravíme se ještě na výstavu do prostějovského muzea. Tam se dozvíme, která řemesla Keltové ovládali, jaké novinky k nám přinesli a jak na tom byli s uměleckým nadáním.

MapaKeltské oppidum
videoKeltské oppidum
...
video video

Keltské oppidum

Z koupelen a ložnic

Z koupelen a ložnic K tématu, o kterém se většinou moc nahlas nemluví, patří hygiena. A právě do koupelen našich předků nás nechá nahlédnout neobvyklá výstava v přerovském muzeu. Přesuneme se o něco málo přes stovku let proti proudu času. Přestal platit názor, že je takřka hříšné dotýkat se vlastního těla. Lékaři začali prosazovat nová pravidla hygieny. A tím pádem se začaly měnit i domácnosti našich prababiček a pradědečků. Pustili se do budování koupelen a taky instalace ohřívačů vody. Zuby si zpočátku čistili práškem s jedlou sodou a místo kartáčku používali jednoduše prsty. A dozvíme se ještě další zajímavosti. Třeba to, kdo měl jako první k dispozici splachovací toaletu a skládaný toaletní papír. A nezapomeneme ani na spodní prádlo a další módní doplňky.

MapaZ koupelen a ložnic
videoZ koupelen a ložnic
...
video video

Z koupelen a ložnic

Česká Ves

Česká Ves Českou Ves najdeme v Jeseníkách v údolí pod slavnými Priessnitzovými lázněmi, v blízkosti říčky Bělé. My se z téhle obce ale vydáme na procházku okolní krajinou. Povede nás nová osmikilometrová naučná stezka, na níž nás čeká 25 panelů s různými zajímavostmi o kraji a přírodě. Dozvíme se z nich třeba i to, že právě v České Vsi se narodil největší konkurent Vincenze Priessnitze léčitel a zakladatel lázní v Lipové Johann Schroth. Zastavíme se rovněž u zákopů, které tu před lety vyhloubili ruští zajatci, budeme obdivovat skalku, která dostala jméno podle ohrožených tisů a dopřejeme si krásný výhled do krajiny. Nemineme ani kapličku, kterou místní obnovili jen podle jediné staré fotky. Kdy a díky komu tu vyrostl původní svatostánek a proč takřka zmizel ze světa? I to se dozvíme.

MapaČeská Ves
videoČeská Ves
...
video video

Česká Ves

Další stránky:« 24 25 26 27 28 »