Reportáže v regionech
Z koupelen a ložnic
K tématu, o kterém se většinou moc nahlas nemluví, patří hygiena. A právě do koupelen našich předků nás nechá nahlédnout neobvyklá výstava v přerovském muzeu. Přesuneme se o něco málo přes stovku let proti proudu času. Přestal platit názor, že je takřka hříšné dotýkat se vlastního těla. Lékaři začali prosazovat nová pravidla hygieny. A tím pádem se začaly měnit i domácnosti našich prababiček a pradědečků. Pustili se do budování koupelen a taky instalace ohřívačů vody. Zuby si zpočátku čistili práškem s jedlou sodou a místo kartáčku používali jednoduše prsty. A dozvíme se ještě další zajímavosti. Třeba to, kdo měl jako první k dispozici splachovací toaletu a skládaný toaletní papír. A nezapomeneme ani na spodní prádlo a další módní doplňky.


Z koupelen a ložnic
Česká Ves
Českou Ves najdeme v Jeseníkách v údolí pod slavnými Priessnitzovými lázněmi, v blízkosti říčky Bělé. My se z téhle obce ale vydáme na procházku okolní krajinou. Povede nás nová osmikilometrová naučná stezka, na níž nás čeká 25 panelů s různými zajímavostmi o kraji a přírodě. Dozvíme se z nich třeba i to, že právě v České Vsi se narodil největší konkurent Vincenze Priessnitze léčitel a zakladatel lázní v Lipové Johann Schroth. Zastavíme se rovněž u zákopů, které tu před lety vyhloubili ruští zajatci, budeme obdivovat skalku, která dostala jméno podle ohrožených tisů a dopřejeme si krásný výhled do krajiny. Nemineme ani kapličku, kterou místní obnovili jen podle jediné staré fotky. Kdy a díky komu tu vyrostl původní svatostánek a proč takřka zmizel ze světa? I to se dozvíme.


Česká Ves
Zbrašovské aragonitové jeskyně
K nejzajímavějším ze tří desítek dosud zdokumentovaných jeskyní a propastí v Hranickém krasu patří ty pojmenované Zbrašovské aragonitové. Najdeme je v lázních Teplice nad Bečvou. Připomeneme si, že objeveny byly více než před stoletím víceméně náhodou díky jednomu komínu ústícímu do bývalého lomu. Zajímat nás samozřejmě budou jednotlivé prostory, na které můžeme na prohlídkovém okruhu dlouhém bezmála čtyři stovky metrů, narazit. Čekají na nás plynová jezírka, několik dómů a taky třeba Turecký hřbitov. A obdivovat budeme i krásu, která vznikla díky jezeru plnému minerálních vod. Prohlédneme si unikátní výzdobu a prozradíme vám, že Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou těmi nejteplejšími, do kterých u nás můžete zavítat.


Zbrašovské aragonitové jeskyně
Svatý Kopeček
Svatý Kopeček patří k dominantám i chloubám okolí hanácké metropole. Stavba na jejím vrcholu mnohým připomíná pohádkový zámek, ale ve skutečnosti je určena poutníkům. Cestou k ní vám prozradíme příběh jistého obchodníka s vínem Andrýska, který sem kdysi zabloudil ve vánici. A došel k místu, které znal ze snu. Slíbil v něm Panně Marii, že právě na něm postaví kapli jí zasvěcenou. A učinil tak. Kapli ovšem po zhruba deseti letech zničili během třicetileté války švédští vojáci. Místní postavili novou. A později ji dokonce nahradili chrámem. V něm se při jedné ze mší zázračně uzdravil šlechtický synek. Pověst o události se rychle roznesla a na vrch začaly přicházet davy poutníků. Dozvíme se, čemu připisovali magickou sílu. I to, které významné osobnosti chrám navštívily.


Svatý Kopeček
Dub nad Moravou
Dub nad Moravou není nikterak velkou obcí. Zato se pyšní dlouhou historií. První zmínky o něm pocházejí už z roku 1141 a našli bychom je v listině olomouckého biskupa. Velmi brzy tam taky pravděpodobně vyrostl kostel. A je to právě svatostánek, který patří k největším místním chloubám. Poutní chrám Očišťování Panny Marie je stavbou opravdu monumentální, v tomhle koutě byste takovou nečekali. Vyrostl v 18. století, v době, kdy do Dubu přicházely statisíce poutníků. Lákal je sem obraz Panny Marie Dubské, který má údajně zázračnou moc. Věřící se k němu obraceli s prosbou o uzdravení a někteří byli vyslyšeni. Neobvyklá vyléčení byla dokonce předmětem zkoumání zvláštní komise. Prozradíme vám, k jakému závěru její členové došli.

