Reportáže v regionech
Zoo Olomouc
Na Svatém Kopečku u Olomouce tentokrát nenavštívíme známou baziliku, ale zoologickou zahradu. Letos slaví šedesáté narozeniny. Když bylo krátce po polovině minulého století rozhodnuto o tom, že olomoucký zookoutek potřebuje většího nástupce a v centru města na něj nebylo místo, vyrostla nová zahrada trochu stranou. Ale nejen místní si ji i tak našli. Místní odborníci mají na svém kontě celou řadu úspěchů. Za dobu existence ZOO dokázali například odchovat bezmála dvě desítky jednoho z nejvýraznějších zástupců krále zvířat, lva berberského. Ten ve volné přírodě už vyhynul a na světě dnes žije jen necelá stovka těchto krasavců. A ke kulatým narozeninám sobě i svým návštěvníkům nadělili nový přírůstek.


Zoo Olomouc
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Jednou z nepřehlédnutelných olomouckých památek je kostel sv. Cyrila a Metoděje. Vyrostl v letech 1929 - 1932 v Hejčíně zásluhou arcibiskupa Leopolda Prečana, který si vzal k srdci slova papeže vyzývajícího tehdy naše duchovní k větší péči o věřící. Chrám to je vskutku monumentální, jedná se o trojlodní baziliku s věží vysokou 65 metrů. Ve výzdobě interiéru dominuje mramor, kterého tu bylo použito 22 druhů. K jeho ozdobám patří oltářní mozaikový obraz, který nemá ve střední Evropě co do velikosti moc konkurentů. A najdeme na něm celou řadu velmi neobvyklých výjevů. Ve věži bývalo kdysi 9 zvonů, které dokonce hrály melodie. Za války byly ale zrekvírovány a dnes se odsud do kraje rozléhají tři, které pocházejí z konce minulého věku.


Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Zahradní železnice
Otakar Šatánek ze Všechovic na Přerovsku má rád vláčky. A nechodí se na ně jen dívat. Rozhodl se totiž postavit si u svého domu zahradní železnici. Pro svůj nápad získal i manželku a před deseti lety se pustili do práce. Po čase ovšem zjistili, že by potřebovali víc místa, a tak přikoupili další kus pozemku. Dnes u nich vlaky jezdí na 150 metrech kolejí kolem celé řady staveb. Najdeme mezi nimi rodné domy pana Otakara i jeho ženy, ale taky třeba pivovar v Dalešicích i se slavným strýcem Pepinem nebo zmenšeninu hradu Krašov, který Šatánkovi objevili při svých toulkách podél Berounky. Postavičky si dokonce sami vytvářejí a tisknou na 3D tiskárně. Dnes už s provozem pomáhají rovněž potomci. Podívat se můžou přijet i další milovníci železnice. Pozornost si zaslouží i některé památky ve Všechovicích.


Zahradní železnice
Arboretum
Zhruba 450 jehličnanů a 600 listnatých stromů a keřů nás přivítá v arboretu v Hranicích. Historie tohohle zeleného království se začala psát na konci 19. století, kdy tu vznikla lesnická škola. Slouží především jako pomůcka při výuce jejích žáků. U jeho zrodu stál zahradní architekt František Thomayer, který první výsadbu dovezl z vídeňské botanické zahrady ze Schönbrunu. Projdeme se kolem vzácných exponátů, ty nejstarší pamatují počátky budování arboreta. Ke zdejším pokladům patří zmarličník japonský. Pyšní se třemi kmeny a jeho na podzim opadané listí při rozkladu voní po pečených buchtách. Na informačních tabulích se dozvíme další zajímavosti nejen o stromech a keřích, ale taky o včelařství, ornitologii a nahlédneme i do historie Moravské brány.


Arboretum
Rabštejn u Rýmařova
Rabštejn u Rýmařova na Jesenicku je největším skalním městem na severní Moravě. Láká nejen turisty, ale taky horolezce. Ti si užívají výhledu do kraje z řady skalních věží. K dispozici mají na 200 tras. Některé jsou poměrně mladé, ale jiné vznikly už před válkou. Bude nás zajímat, čemu tu říkají Cesta piva do džbánu, Výlet pana Broučka nebo Z Čech až na konec světa. Cestou narazíme na rozvaliny, které jsou vzpomínkou na strážní hrad. Ten vyrostl už ve 14. století. Jmenuje se stejně jako celé město. O vzniku jeho názvu vypráví pověst. Podle ní měl hradnímu pánovi poté, co upadl do zajetí, přinést havran prsten, který věnoval své milé a ona ho zahodila. Jak celý příběh dopadl, to vám prozradíme až na místě. Naše toulky skončíme u několik stovek roků staré hájenky.

