Reportáže v regionech
Račí údolí
Už jste někdy slyšeli o Račím údolí? Zavedeme vás do něj. Najdeme ho v Rychlebských horách a na cestu vyrazíme z Javorníku. Kolem zámeckého parku projdeme ke kapli svatého Antonína Paduánského, která bude naším prvním zastavením. Na konci 19. století ji nechala postavit Emilie Lorencová. Pak nás čeká vyhlídka, která připomíná kostelní kazatelnu. Kdysi z ní bývala vidět i zřícenina hradu Rychleby, jenže ta je dnes schovaná za stromy. Pak už sejdeme na dno zmíněného údolí dlouhého sedm kilometrů. V něm nás čeká secesní tančírna, u jejíhož vzniku stála na počátku 20. století rodina Ütnerů. Objekt se stal kulturním centrem a taky oblíbeným výletním cílem. Po obnově se do něj čilý ruch vrátil, konají se tu třeba koncerty nebo výstavy.


Račí údolí
Štíty
Město Štíty patří k nejstarším v zábřežském regionu. Vzniklo ve středověku jako osada pod hradem Šilperk. A podle něj taky tehdy dostalo jméno. Až v minulém století se do map zapsalo pod současným názvem. My si společně prohlédneme místní pamětihodnosti, díky nimž si historické jádro vysloužilo památkovou ochranu. Zastavíme se u renesanční radnice, která vyrostla v 16. století a taky u nejstaršího domu, kterému dnes všichni říkají Černá kočka. Nejprve sloužil jako pivovar, později jako zájezdní hostinec. Dominantou města je kostel, jehož věž se stala svědkem tragické události. Bude nás zajímat taky to, proč se o Štítech kdysi mluvilo jako o moravském Kocourkově. Zasloužili se o to místní obyvatelé, kteří se proslavili nejednou veselou historkou.


Štíty
Šumění andělských křídel
Za anděly se vydáme do Olomouce. V tamním muzeu totiž připravili výstavu nazvanou Šumění andělských křídel. Nebeští poslové jsou tu zvěčněni v podobě soch, obrazů i videoartu. Dle představ našich a evropských umělců od gotiky až po současnost. Dozvíme se, jaké úkoly jim v celé lidské historii byly přisuzovány nebo jak si je představovali obyčejní lidé. Dokonce zjistíme, že se tu můžeme stát svědky odborného rozboru jejich křídel ornitologem. A čeká nás řada příběhů, v nichž hráli andělé významnou roli. Mohli bychom začít třeba u Panny Marie. Sdělit jí zprávu o narození synka dostal na starosti archanděl Gabriel. A nemůžeme zapomenout ani na Adama a Evu a jejich vyhnání z ráje.


Šumění andělských křídel
Ovčí vlna
Milena Šálková z Olomouce ráda pracuje s ovčí vlnou. Nejvíc se věnuje plstění, protože ji baví popustit uzdu své fantazii a měnit beztvaré rouno v nejrůznější figurky. Předvede nám, jak vytváří kupříkladu postavičky do betlémů nebo ploché závěsné andělíčky. Ale poradila si už i s malým Napoleonem pro jednoho milovníka vojenské historie. A dozvíme se rovněž to, jak si materiál připravuje, aby byl hezky nadýchaný a dobře se s ním pracovalo. Milena se ovšem věnuje i dalším technikám zpracování ovčí vlny. Ovládla třeba kolovrátek, který u ní doma po večerech vyzpěvuje. A naučila se dokonce též pracovat s vřetánkem. Z vlny pak plete čepice, šály nebo ponožky.


Ovčí vlna
Rozhledna Bukovka
Po Šumpersku se rozhlédneme z ptačí perspektivy. Na Bukovém kopci nad Rapotínem totiž vyrostla nová rozhledna. Z obce nás k ní dovede 7,5 kilometru dlouhá naučná stezka s devíti zastaveními. Už jejich názvy svědčí o tom, že nudy se bát nemusíme. Jedním je třeba Švédská kaplička, dalším Skalní krčma. Z vrcholu vyhlídkové věže uvidíme i budovu bývalé sklárny, která vyrostla zásluhou Lichtenštejnů. Od nich ji převzal vídeňský obchodník se sklem Josef Schreiber a vybudoval velké impérium s pobočkami po celém světě. Čeká nás i lesní balneo a taky několik pověstí. Třeba ta, podle níž za to, že v obci najdeme dva kostely, může spor dvou sester..

