Reportáže v regionech
Výroba hostií
Hostie jsou pro miliony věřících jedním z uctívaných předmětů. Nás bude zajímat, kdy se jím staly. Kdy se vlastně zrodila tradice pečení a podávání těchto na první pohled obyčejných oplatek. Receptura je po staletí stále stejná. Na těsto stačí žitná mouka a voda. Z něj se upečou korpusy a z těch pak vykrajují kolečka. Jedním z míst, kde můžeme sledovat výrobu, je Bílá Voda na úpatí Rychlebských hor. Pekly je tu řádové sestry, které sem byly po rušení klášterů v polovině minulého století internovány. Z jejich časů se tu dodnes dochovaly některé pomůcky. A najdeme mezi nimi i kleště ze 17. století, v nichž se hostie pekly přímo na ohni. Řeč bude i o tom, kdy a jak se hotové kousky mění z oněch obyčejných oplatek v jeden z významných křesťanských symbolů.


Výroba hostií
Vidnava
Pokud jste ještě neslyšeli o městečku Vidnava na Jesenicku, nenechte si ujít jeho společnou návštěvu. Vzniklo už někdy ve 13. století na říčce Vidnavce. Dozvíme se, co má jeho název společného s vrbou, kterou najdeme dodnes ve znaku. A taky na nejrůznějších starých vývěsních štítech či cechovních pohárech. Za zastávku určitě stojí nejstarší provozovaná lékárna v oblasti. Jmenuje se U Černého orla a při její prohlídce si připomeneme, čím vším nejen tady naše předky kurýrovali. Pak se zastavíme v kostele sv. Kateřiny, který vyrostl na základech původního gotického svatostánku. Dozvíme se i to, že až do poloviny minulého století městem procházela hranice mezi naší zemí a Polskem a nabídneme vám rovněž výlet do okolní přírody.


Vidnava
Račí údolí
Už jste někdy slyšeli o Račím údolí? Zavedeme vás do něj. Najdeme ho v Rychlebských horách a na cestu vyrazíme z Javorníku. Kolem zámeckého parku projdeme ke kapli svatého Antonína Paduánského, která bude naším prvním zastavením. Na konci 19. století ji nechala postavit Emilie Lorencová. Pak nás čeká vyhlídka, která připomíná kostelní kazatelnu. Kdysi z ní bývala vidět i zřícenina hradu Rychleby, jenže ta je dnes schovaná za stromy. Pak už sejdeme na dno zmíněného údolí dlouhého sedm kilometrů. V něm nás čeká secesní tančírna, u jejíhož vzniku stála na počátku 20. století rodina Ütnerů. Objekt se stal kulturním centrem a taky oblíbeným výletním cílem. Po obnově se do něj čilý ruch vrátil, konají se tu třeba koncerty nebo výstavy.


Račí údolí
Štíty
Město Štíty patří k nejstarším v zábřežském regionu. Vzniklo ve středověku jako osada pod hradem Šilperk. A podle něj taky tehdy dostalo jméno. Až v minulém století se do map zapsalo pod současným názvem. My si společně prohlédneme místní pamětihodnosti, díky nimž si historické jádro vysloužilo památkovou ochranu. Zastavíme se u renesanční radnice, která vyrostla v 16. století a taky u nejstaršího domu, kterému dnes všichni říkají Černá kočka. Nejprve sloužil jako pivovar, později jako zájezdní hostinec. Dominantou města je kostel, jehož věž se stala svědkem tragické události. Bude nás zajímat taky to, proč se o Štítech kdysi mluvilo jako o moravském Kocourkově. Zasloužili se o to místní obyvatelé, kteří se proslavili nejednou veselou historkou.


Štíty
Šumění andělských křídel
Za anděly se vydáme do Olomouce. V tamním muzeu totiž připravili výstavu nazvanou Šumění andělských křídel. Nebeští poslové jsou tu zvěčněni v podobě soch, obrazů i videoartu. Dle představ našich a evropských umělců od gotiky až po současnost. Dozvíme se, jaké úkoly jim v celé lidské historii byly přisuzovány nebo jak si je představovali obyčejní lidé. Dokonce zjistíme, že se tu můžeme stát svědky odborného rozboru jejich křídel ornitologem. A čeká nás řada příběhů, v nichž hráli andělé významnou roli. Mohli bychom začít třeba u Panny Marie. Sdělit jí zprávu o narození synka dostal na starosti archanděl Gabriel. A nemůžeme zapomenout ani na Adama a Evu a jejich vyhnání z ráje.

