Reportáže v regionech
Velké Losiny
Velké Losiny jsou známé především svými sirnými lázněmi, zámkem a ruční papírnou. To všechno tady zanechal rod Žerotínů, kteří byli dlouhou místními pány. Obec je však taky ideálním výchozím místem k výletům do hor a toulkám okolní přírodou. Vede tu hned několik turistických tras po naučných stezkách. My se společně zastavíme taky u několika svatostánků. Kostel svatého Jana Křtitele ve Velkých Losinách patří mezi největší jednolodní vesnické stavby svého druhu na Moravě. V roce 1603 ho nechal na místě původního dřevěného postavit Jan mladší ze Žerotína. Nemineme ovšem ani kapli Nejsvětější trojice v Maršíkově. Cestou budeme navíc obdivovat zajímavé květiny a dopřejeme si i krásný výhled do údolí Desné.


Velké Losiny
Přerov
Přerov se pyšní dlouhou historií, a tím pádem i řadou starých pamětihodností. Na jeho rozvoji se významnou měrou podílela železnice, proto i my se vydáme na cestu vlakem. A přibalíme si kola, abychom mohli po prohlídce starých staveb vyrazit taky do okolní přírody. Klenotem Přerova je Horní náměstí se zámkem, v němž je umístěno muzeum Jana Amose Komenského. Vyšlápneme na zámeckou vyhlídkovou věž. Z ní se porozhlédneme po okolí. Uvidíme i Předmostí, významnou archeologickou lokalitu, místo, které obývali už lovci mamutů. Připomeneme si nejzajímavější nálezy z jejich časů. K těm unikátním patří takzvaný hromadný hrob, který byl objeven v roce 1896 Karlem Jaroslavem Maškou. V sedle bicyklu se pak do míst, kde dávní obyvatelé kraje žili, vypravíme.


Přerov
Chození s jedličkou
Pomlázka na Velikonoční pondělí bývá výsadou chlapců a chlapů. V některých krajích si ale ve svátečním čase přijdou na své i dívky. Kupříkladu v Bělkovicích – Lašťanech vyrážejí o Smrtné neděli malá děvčátka na takzvané chození s jedličkou. Speciálně nazdobený stromeček má přinést do navštívených stavení jaro. Musí mít „pět prstů“, neboli pět větviček. Naši předkové totiž věřili v moc a sílu lichých čísel. Žlutá barva květů pak připomíná slunce, modrá vodu, červená krev a nový život. Na každé jedličce se pak nese panenka. Aby stromeček plnil svoji funkci, musí s ním děvčata točit. Tím se od ozdoby, které se říká břinkavice, odrážejí sluneční paprsky a odlesky se rozlétávají kolem. K celé obchůzce patří ještě různá říkadla a popěvky.


Chození s jedličkou
Výroba hostií
Hostie jsou pro miliony věřících jedním z uctívaných předmětů. Nás bude zajímat, kdy se jím staly. Kdy se vlastně zrodila tradice pečení a podávání těchto na první pohled obyčejných oplatek. Receptura je po staletí stále stejná. Na těsto stačí žitná mouka a voda. Z něj se upečou korpusy a z těch pak vykrajují kolečka. Jedním z míst, kde můžeme sledovat výrobu, je Bílá Voda na úpatí Rychlebských hor. Pekly je tu řádové sestry, které sem byly po rušení klášterů v polovině minulého století internovány. Z jejich časů se tu dodnes dochovaly některé pomůcky. A najdeme mezi nimi i kleště ze 17. století, v nichž se hostie pekly přímo na ohni. Řeč bude i o tom, kdy a jak se hotové kousky mění z oněch obyčejných oplatek v jeden z významných křesťanských symbolů.


Výroba hostií
Vidnava
Pokud jste ještě neslyšeli o městečku Vidnava na Jesenicku, nenechte si ujít jeho společnou návštěvu. Vzniklo už někdy ve 13. století na říčce Vidnavce. Dozvíme se, co má jeho název společného s vrbou, kterou najdeme dodnes ve znaku. A taky na nejrůznějších starých vývěsních štítech či cechovních pohárech. Za zastávku určitě stojí nejstarší provozovaná lékárna v oblasti. Jmenuje se U Černého orla a při její prohlídce si připomeneme, čím vším nejen tady naše předky kurýrovali. Pak se zastavíme v kostele sv. Kateřiny, který vyrostl na základech původního gotického svatostánku. Dozvíme se i to, že až do poloviny minulého století městem procházela hranice mezi naší zemí a Polskem a nabídneme vám rovněž výlet do okolní přírody.

