Reportáže v regionech
Lipník nad Bečvou
V samém srdci Moravské brány leží starobylé město Lipník nad Bečvou. Odpradávna těžilo ze své polohy na významné obchodní stezce směřující z pobřeží Baltu na jih Evropy. Dnes je jeho historické centrum městskou památkovou rezervací s víc než stovkou chráněných objektů. Jedním z nich je renesanční zvonice z roku 1609, která ukrývá technický poklad – hodinový stroj. Pozornost si zaslouží taky zámecký park. Vybudován byl jako okrasný a rostly v něm ovocné stromy. Teprve později byl upraven v anglickém stylu. Jedna zahrada byla zrekonstruovaná do původní podoby. Ta na střeše zámecké konírny. V době jejího vzniku šlo o první dílo svého druhu na sever od Alp.


Lipník nad Bečvou
Trať rodu Kleinů
Při našich toulkách vlakem se tentokrát vypravíme na Severní Moravu a projedeme se po trati, kterou stavěl slavný železářský rod Kleinů. Úspěšná podnikatelská rodina pocházející z Loučné nad Desnou se zejména v 19. století do historie kraje zapsala významnou měrou a měla velký podíl na jeho rozkvětu. A s jejich podnikáním bylo spjato i budování železnice. Jako první postavili v roce 1837 železniční trať z Vídně do Gänserndorfu, na svém kontě mají taky jeden z nejtěžších úseků proslulého rakouského Semmeringu. Celkem díky nim vzniklo přes 3500 km, tedy přibližně třetina, tratí v monarchii. Zastavíme se v místech, odkud pocházeli, prohlédneme si i zámek v Sobotíně, který si vybrali jako jedno ze svých sídel. A budeme samozřejmě obdivovat i krajinu.


Trať rodu Kleinů
Velké Losiny
Velké Losiny jsou známé především svými sirnými lázněmi, zámkem a ruční papírnou. To všechno tady zanechal rod Žerotínů, kteří byli dlouhou místními pány. Obec je však taky ideálním výchozím místem k výletům do hor a toulkám okolní přírodou. Vede tu hned několik turistických tras po naučných stezkách. My se společně zastavíme taky u několika svatostánků. Kostel svatého Jana Křtitele ve Velkých Losinách patří mezi největší jednolodní vesnické stavby svého druhu na Moravě. V roce 1603 ho nechal na místě původního dřevěného postavit Jan mladší ze Žerotína. Nemineme ovšem ani kapli Nejsvětější trojice v Maršíkově. Cestou budeme navíc obdivovat zajímavé květiny a dopřejeme si i krásný výhled do údolí Desné.


Velké Losiny
Přerov
Přerov se pyšní dlouhou historií, a tím pádem i řadou starých pamětihodností. Na jeho rozvoji se významnou měrou podílela železnice, proto i my se vydáme na cestu vlakem. A přibalíme si kola, abychom mohli po prohlídce starých staveb vyrazit taky do okolní přírody. Klenotem Přerova je Horní náměstí se zámkem, v němž je umístěno muzeum Jana Amose Komenského. Vyšlápneme na zámeckou vyhlídkovou věž. Z ní se porozhlédneme po okolí. Uvidíme i Předmostí, významnou archeologickou lokalitu, místo, které obývali už lovci mamutů. Připomeneme si nejzajímavější nálezy z jejich časů. K těm unikátním patří takzvaný hromadný hrob, který byl objeven v roce 1896 Karlem Jaroslavem Maškou. V sedle bicyklu se pak do míst, kde dávní obyvatelé kraje žili, vypravíme.


Přerov
Chození s jedličkou
Pomlázka na Velikonoční pondělí bývá výsadou chlapců a chlapů. V některých krajích si ale ve svátečním čase přijdou na své i dívky. Kupříkladu v Bělkovicích – Lašťanech vyrážejí o Smrtné neděli malá děvčátka na takzvané chození s jedličkou. Speciálně nazdobený stromeček má přinést do navštívených stavení jaro. Musí mít „pět prstů“, neboli pět větviček. Naši předkové totiž věřili v moc a sílu lichých čísel. Žlutá barva květů pak připomíná slunce, modrá vodu, červená krev a nový život. Na každé jedličce se pak nese panenka. Aby stromeček plnil svoji funkci, musí s ním děvčata točit. Tím se od ozdoby, které se říká břinkavice, odrážejí sluneční paprsky a odlesky se rozlétávají kolem. K celé obchůzce patří ještě různá říkadla a popěvky.

