Reportáže v regionech
Sedlář Heitmar
Umělecký sedlář Milan Heitmar z malé osady Žipotín u Moravské Třebové dokázal jako první český zástupce získat titul na jednom z nejprestižnějších profesních klání světa. Z amerického Sharidanu si za svou tvorbu přivezl nejcennější, modrou, stuhu. Jeho úspěch je o to větší, že se práci s kůží věnuje teprve necelých 10 let a nemá žádné odborné vzdělání. Nejprve tvořil ve volném čase, ale zájem o jeho kousky byl tak velký, že se této výrobě dnes věnuje naplno. Před dvěma lety se dokonce stal Živnostníkem roku Olomouckého kraje. Zasvětí nás to tajů řemesla.


Sedlář Heitmar
Račí údolí
K nejmalebnějším místům Rychlebských hor patří Račí údolí, dlouhé přibližně osm kilometrů. Ve středověku v něm bývalo poměrně rušno, vedla jím totiž významná cesta, po které dopravovali obchodníci sůl i jantar od Baltského moře do vnitrozemí českého království. Dnes je především cílem turistů, které láká tamní krásná krajina. Díky pralesním porostům, které tu najdete, byla lokalita v roce 1998 vyhlášena přírodní rezervací. Malou podzimní procházku si dopřejeme i my. Vyrazíme na ni z nedalekého města Javorník, po němž se nejprve trochu porozhlédneme.


Račí údolí
Rýmařov
Rýmařov leží na rozhraní Nízkého a Hrubého Jeseníku nedaleko hranic s Polskem. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1351 a původně se jmenoval Reymarstadt. Nejspíš podle lokátora Reymara, který do něj přivedl německé kolonisty. Pracovali hlavně v okolních dolech, v nichž se těžily zlato, stříbro i železná ruda. Víc, než drahé kovy ale město proslavil textilní průmysl, hlavně výroba brokátu, který se vyvážel do celého světa. I do časů, kdy se tu tkal, se přeneseme při procházce historickým centrem.


Rýmařov
Kovář Hrbáček
Kultovní filmová sága na téma „Vetřelec“ zanechala své stopy i na Hané, v malé obci Citov. Jsou dílem Romana Hrbáčka. Práce se železem ho bavila od dětství, vyučil se zámečníkem, tuto profese mu zůstala, ale navíc se z něj stal úspěšný kovář samouk. A protože je zároveň fandou žánru sci-fi, vyrobil si železnou sochu onoho mimozemského monstra. A postupně k němu přidal i další objekty, inspirované třeba historií nebo pohádkami. Všechno přitom vyrábí z odpadu z kovošrotu, kam čas od času zavítá pro materiál, nebo zužitkuje nepotřebné věci od známých a kamarádů. A své umělecké výtvory, jak uvidíte, si rozhodně nenechává jen pro sebe.


Kovář Hrbáček
Šumperk
Šumperk ležící v údolí řeky Desné a je jednou z bran do Jeseníků. Zájmu turistů se ale těší i díky architektonickým skvostům z konce 19. a počátku 20. století. Místní bohatí podnikatelé se tehdy zhlédli v metropoli habsburské monarchie a budovali si honosné vily a paláce podobné těm, které ji zdobily. Městu na severu Moravy se proto dokonce začalo říkat Malá Vídeň. Dnes se mezi jednotlivými stavbami můžete projít po několika naučných stezkách. Alespoň některé si prohlédneme i my.

