Reportáže v regionech
Týn nad Bečvou
Týn nad Bečvou na Přerovsku proslavil hudební skladatel Bedřich Smetana, který si ho oblíbil. Procházky ve zdejších lesích i podél řeky Bečvy mu velmi prospívaly. Dokonce se proslýchá, že tamní skály a příroda kolem hradu Helfštýn ho inspirovaly k napsání opery Čertova stěna. Zda to tak skutečně bylo, to už asi nikdy nezjistíme. Ale mapovat jeho stopy v regionu se snaží místní muzeum, které tam kvůli skladateli vybudovali. Dozvíme se, kdy a proč se sem vypravil poprvé, ale i to, jaká smutná událost jeho života byla s obcí spjata. A bude nás zajímat, podle koho dostala jméno jedna ze zdejších lesních cest.


Týn nad Bečvou
Cyklotrasy okolo Jeseníku
Do Jeseníku se tentokrát nevydáme za vyhlášenými lázeňskými procedurami, ale za sportem. Z města totiž můžeme vyrazit do okolní přírody po pěti cyklistických okruzích. Dozvíme se, jaké zajímavosti nás na jednotlivých trasách čekají a pak se projedeme po jedné z nich. Vede z Priessnitzových lázní okolo Studničního vrchu. Pod sedlem Klen trasa navazuje na Rychlebské stezky, jejichž součástí jsou trasy pro bikery. Nejnáročnějším úsekem je super flow. Na své si v krajině okolo bývalého lomu Brankopy přijdou i vyznavači lezení bez lan, takzvaného boulderingu. Skalky jsou tu vysoké až sedm metrů a jsou značené podle náročnosti. I když to na pohled vypadá jednoduše, bouldering je sportem hodně náročným. Leze se totiž po obrovských oblých šutrech obrovských, bez ostrých chytů. Prozradíme vám také pověst, která je s kameny v těchto místech spojená.


Cyklotrasy okolo Jeseníku
Faunapark Horní Lipová
Jeden z nejmenších zooparků u nás najdeme na Jesenicku v obci Lipové-lázně. Vybudovali ho manželé Augustýnovi. Dlouho chovali doma uprostřed města Jeseník papoušky a jednu opičku makak. Už tehdy se v jejich hlavě zrodil nápad na vybudování malé zoofarmy. A když se jim ke koupi naskytla bývalá usedlost v nedaleké Horní Lipové, bylo rozhodnuto. Na zahradě vybudovali i rybníček, který obývá páreček černých labutí s jedním malým potomkem. Hned vedle mají výběh pštrosi emu a lamy. Papoušci si zase jen tak volně poletují po areálu. V minizoo najdeme bezmála čtyřicet druhů zvířat. Těšit se můžete například na lemury, papoušky nebo leguána. K největším chloubám patří kočkovité šelmy. Seznámíme vás kupříkladu s tygří slečnou Deanerys.


Faunapark Horní Lipová
Kroje
Hanácké lidové kroje se staly osudem Jarmily Vítoslavské z Troubek na Přerovsku. Jejich výrobě se věnuje už několik desetiletí. Prozradí nám, co ji k téhle práci přivedlo a taky nám tenhle slavnostní oděv představí. Doslova klenotem je parádní sukně. Ženy ji oblékaly jen několikrát do roka. Při výjimečných příležitostech jako je svatba, křest nebo slavnost božího těla. Říká se jí varhanová, protože byla stále složená a připravená jen pro výjimečné předvedení kroje. Celá paráda je výsledkem stovek hodin mravenčí práce. Každá část má svou funkci i příběh. Zadní část kordule zdobí například obloučky, kterým se na Hané říká frke. Podle jejich počtu se poznalo, zda je majitelka kroje bohatá nebo chudá. Když chyběly, bylo to s jejím jměním zlé.


Kroje
Rejvíz
Rejvíz patří k nejmalebnějším koutům Jesenicka. Turisty tam láká malebná příroda s rašeliništěm i nekonečnými lesy. Ale taky typická lidová architektura. V malé horské osadě se dochovalo několik domů z 19. století, díky nimž byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou. První dům na Rejvízu postavil v roce 1768 Kajetán Beer. Sloužil jako hostinec a mezistanice pro povozy jezdící po tehdy velmi užívané obchodní cestě z Vídně do Slezska. Rozrůstat se ale osada začala až na konci 18. století v rámci osídlovací akce vratislavského biskupa. Dařilo se tu taky tkalcovskému řemeslu. Tuhle tradici si můžeme připomenout v muzeu, které v jednom z místních domů vyrostlo. Dozvíme se v něm mimo jiné to, komu se říkalo snovači a co má s touhle prací společného rčení mít všechno v cajku.

