Reportáže v regionech
Příkazy
Obec Příkazy na Olomoucku je jediná v Olomouckém kraji, která má na svém území státem chráněnou památkovou rezervaci. Jejím základem je někdejší Kameníčkův grunt, z něhož je dnes takzvaný Hanácké skanzen. V něm se dozvíme, jak se tu kdysi žilo a samozřejmě i hospodařilo. Prozradíme vám taky to, čemu se říká špaletové stodoly nebo žudry. Prohlédnout si ale můžete i další stavby dokladující vývoj vesnické architektury, podle mapy a prohlídkové trasy čítající téměř tři desítky zastavení. Budete překvapeni, kolik zajímavostí se v této malé obci nachází, jednu z neobvyklých místních staveb ocenil dokonce i samotný papež.


Příkazy
Voda Olomouc
Při toulkách okolím Olomouce si připomeneme časy, kdy pitná voda vůbec nebývala takovou samozřejmostí jako dnes. Obyvatelé hanácké metropole si dlouho museli vystačit se studnami nebo chodit k prameni daleko za městskými hradbami. Podle nedalekého kostelíku dostal jméno Křížový. Vše se změnilo až na konci 19. století, kdy bylo v nedalekých Chválkovicích objeveno nové prameniště a u něj vyrostla parní vodárna. Z ní životodárná tekutina putovala do vodojemu na Tabulovém vrchu a pak k lidem. Obě stavby se dochovaly dodnes, takže si je společně prohlédneme. Vodárna je navíc unikátní technickou památkou, jedinou na parní pohon, která je u nás ještě k vidění. Cestou nemineme ani několik dalších pamětihodností a projdeme se i starou alejí.


Voda Olomouc
Týn nad Bečvou
Týn nad Bečvou na Přerovsku proslavil hudební skladatel Bedřich Smetana, který si ho oblíbil. Procházky ve zdejších lesích i podél řeky Bečvy mu velmi prospívaly. Dokonce se proslýchá, že tamní skály a příroda kolem hradu Helfštýn ho inspirovaly k napsání opery Čertova stěna. Zda to tak skutečně bylo, to už asi nikdy nezjistíme. Ale mapovat jeho stopy v regionu se snaží místní muzeum, které tam kvůli skladateli vybudovali. Dozvíme se, kdy a proč se sem vypravil poprvé, ale i to, jaká smutná událost jeho života byla s obcí spjata. A bude nás zajímat, podle koho dostala jméno jedna ze zdejších lesních cest.


Týn nad Bečvou
Cyklotrasy okolo Jeseníku
Do Jeseníku se tentokrát nevydáme za vyhlášenými lázeňskými procedurami, ale za sportem. Z města totiž můžeme vyrazit do okolní přírody po pěti cyklistických okruzích. Dozvíme se, jaké zajímavosti nás na jednotlivých trasách čekají a pak se projedeme po jedné z nich. Vede z Priessnitzových lázní okolo Studničního vrchu. Pod sedlem Klen trasa navazuje na Rychlebské stezky, jejichž součástí jsou trasy pro bikery. Nejnáročnějším úsekem je super flow. Na své si v krajině okolo bývalého lomu Brankopy přijdou i vyznavači lezení bez lan, takzvaného boulderingu. Skalky jsou tu vysoké až sedm metrů a jsou značené podle náročnosti. I když to na pohled vypadá jednoduše, bouldering je sportem hodně náročným. Leze se totiž po obrovských oblých šutrech obrovských, bez ostrých chytů. Prozradíme vám také pověst, která je s kameny v těchto místech spojená.


Cyklotrasy okolo Jeseníku
Faunapark Horní Lipová
Jeden z nejmenších zooparků u nás najdeme na Jesenicku v obci Lipové-lázně. Vybudovali ho manželé Augustýnovi. Dlouho chovali doma uprostřed města Jeseník papoušky a jednu opičku makak. Už tehdy se v jejich hlavě zrodil nápad na vybudování malé zoofarmy. A když se jim ke koupi naskytla bývalá usedlost v nedaleké Horní Lipové, bylo rozhodnuto. Na zahradě vybudovali i rybníček, který obývá páreček černých labutí s jedním malým potomkem. Hned vedle mají výběh pštrosi emu a lamy. Papoušci si zase jen tak volně poletují po areálu. V minizoo najdeme bezmála čtyřicet druhů zvířat. Těšit se můžete například na lemury, papoušky nebo leguána. K největším chloubám patří kočkovité šelmy. Seznámíme vás kupříkladu s tygří slečnou Deanerys.

