Reportáže v regionech
Zoo Olomouc
V zoo na Svatém Kopečku u Olomouce letos pro návštěvníky připravili novinku v podobě vlčího safari. Prvního a jediného v Česku. Podobnou atrakci zatím nabízí jen několik zahrad na světě. Nasednete do speciálního vláčku a záhy se ocitnete uprostřed Ameriky. Právě tenhle kontinent reprezentují vlci Hudsonovi. Pocházejí konkrétně z Kanady. Zjistíme, jak se jim na Moravě daří, jak moc se v jejich blízkosti musíme mít na pozoru. Dozvíme se i to, jak to ve smečce chodí a co se stane s tím, kdo se neřídí jejími pravidly. Ukážeme vám i další části areálu, které představují přírodu Euroasie a Afriky.


Zoo Olomouc
Národní dům v Prostějově
Národní dům v Prostějově je považován za perlu české secese a jeden ze skvostů naší moderní architektury. Jde o první monumentální dílo Jana Kotěry, jedné z nejvýznamnějších osobností oboru 20. století. Postaveno bylo v roce 1907. Stalo se symbolem české státnosti a i proto bylo za druhé světové války trnem v oku Němcům, kteří se na jeho podobě dost podepsali. Nyní má za sebou nákladnou rekonstrukci. Na první pohled stavba vypadá tak trochu, jako by pocházela z jiného světa. Je bohatě členěná, s mohutnou věží a množstvím ozdobných prvků skoro připomíná zámek. Secese kombinovala umění s užitností, čerpala motivy z přírody i mytologie, hledala nové výrazové prostředky, a to je na budově patrné.


Národní dům v Prostějově
Muzeum Komenského v Přerově
Všechny školy se na nějakou dobu uzavřely, my přesto společně do lavic usedneme. Ale nemusíte se děsit, že budeme prověřovat vaše znalosti. V Muzeu Komenského v Přerově se přeneseme proti proudu času. Najdeme v něm totiž hned čtyři třídy základního stupně, v jakých se učívalo od 17. století až do doby nedávno minulé. Jde o největší stálou expozici svého druhu u nás a nechybějí v ní ani tehdejší pomůcky nebo třeba školní řád. Ve městě, kde slavný učitel národů působil, archeologové dokonce objevili základy budovy, v níž fungovala škola Jednoty bratrské. V té před žáky předstupoval.


Muzeum Komenského v Přerově
Výstava Záhady a tajemství světa
Lákají vás záhady a tajemství světa, na které je i dnešní věda krátká? Třeba pověstná křišťálová lebka, Turínské plátno nebo bájný meč krále Artuše? Nemusíte za nimi cestovat nijak daleko, stačí navštívit stejnojmennou expozici ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Unikátní sbírka tajuplných předmětů a nevysvětlitelných nálezů vznikla díky českému výstavnímu projektu. Jde sice v uvozovkách „jen“ o kopie, ale tak mistrovsky zhotovené, že jsou k nerozeznání od originálů. A v hanácké metropoli jich je hned patnáct soustředěných na jednom místě. V tak velkém rozsahu jsou v Česku k vidění poprvé. Dominantou výstavy je obří socha z Velikonočního ostrova, kde podobných mají téměř 900 a největší měří 21 metrů.


Výstava Záhady a tajemství světa
Černá Voda
Černá Voda na Jesenicku leží v údolí mezi Žulovskou pahorkatinou a Sokolím hřbetem, který je součástí Rychlebských hor. Její název je odvozen od barvy vody či dna místního toku. Nejstarší historie obce je spjata s hradem Kaltenštejnem ze 13. století, který býval centrem rozsáhlého panství vratislavských biskupů. Věž bývalého panského sídla na temeni kopce vzdáleného sotva 2 km od Černé Vody kdysi vévodila širokému okolí. Stával tu i palác, pravděpodobně se 4 místnostmi. Součástí areálu byl pivovar, stáje, větrný mlýn a hospodářství. Když zdejším krajem během husitských válek táhli kališníci, nezůstal v okolí kámen na kameni. Hrad jejich plenění odolal, vojsko se prý dokonce o jeho dobytí ani nepokusilo.

