Reportáže v regionech
Opona Moravského divadla v Olomouci
Moravské divadlo v Olomouci se pyšní jedním světovým unikátem. Tím je slavnostní opona s motivem města. Jedná se o největší ručně tkanou reliéfní tapiserii na světě, která si dokonce vysloužila zápis do Guinessovy knihy rekordů. Loni se dočkala nákladné rekonstrukce, která jí vrátila zašlý lesk. Znovu tedy vypadá jako v sedmdesátých letech minulého století, kdy ji utkala výtvarnice a dcera tehdejšího ředitele scény Oluše Vítková. Spotřebovala na ni tehdy 35 kilometrů příze. Až to situace dovolí, budete mít příležitost její dílo obdivovat osobně, zatím si ho prohlédneme společně. A dozvíme se i to, co všechno obnášely práce na jeho obnově a kolik lidí se na ní podílelo.


Opona Moravského divadla v Olomouci
Vila Primavesi
Pokud patříte mezi obdivovatele takzvané vídeňské secese, nemusíte jezdit do hlavního města našich jižních sousedů. Památky v tomto stylu najdete i u nás. Jednou z nich je olomoucká vila pojmenovaná podle majitelů Primavesi. První zmínky o tomto rodu se objevují už v devátém století v severní Itálii. Na přelomu 18. a 19. věku přesídlil z tehdy neklidné domoviny na střední Moravu a záhy se zařadil mezi nejmocnější v oblasti. Výrazem jeho bohatství i postavení měla být honosná rezidence, kterou si nechali jeho příslušníci postavit. Prozradíme vám, kdo se na jejím budování a výzdobě podílel i to, jaké byly další osudy rodiny. Zároveň si připomeneme, co se dělo s vilou v druhé polovině věku minulého.


Vila Primavesi
Těhotné Panny Marie
K příběhu o narození Ježíše Krista neodmyslitelně patří legenda o neposkvrněném početí Panny Marie. Bohorodička je vyobrazována v nejrůznějších podobách. Jedna je u nás ale neobvyklá, ojedinělá a pro mnohé i neznámá. Uctívána je totiž i v naději. Všechno začalo v Praze v kostele na Karlově koncem 17. století zázračným obrazem, na kterém je zachycena těhotná. Ten stál u zrodu kultu Panny Marie karlovské, který se rozšířil do celých Čech i na Moravu. Moc takových děl ovšem není, ať už se jedná o obrazy nebo sochy. My jsme po nich zapátrali na střední Moravě a objevili jsme dokonce jeden unikát.


Těhotné Panny Marie
Olomoucká radnice
Olomoucká radnice se řadí mezi nejkrásnější stavby svého druhu v republice. Letos slaví šestisté narozeniny. Růst začala v roce 1420 po požáru své dřevěné předchůdkyně. A celou dobu slouží bez přestání svému účelu. Její současná podoba pochází z počátku minulého století, kdy prošla historizující rekonstrukcí. A jako dárek k jubileu dostala celkovou obnovu venkovní části, včetně 35 metrů vysoké dřevěné špice věže. Prohlédneme si Slavnostní sál a také kapli, do které chodívali městští radní před svým zasedáním. Nemineme samozřejmě ani slavný orloj a dozvíme se mimo jiné to, jaká pověst se k němu váže.


Olomoucká radnice
Z Hanušovic do Jeseníku
Z Hanušovic přes Ramzovské sedlo do Jeseníku vyrazíme vlakem. Po trati, která dostala název Slezský Semmering podle první horské železnice na světě, postavené v Rakousku. I u nás si museli dělníci poradit s náročným horským terénem. Tato dráha měla ve své době pro Jesenicko velký význam. Region býval zejména v zimě těžko dostupný, což se díky kolejím změnilo. Místní podnikatele i lázně tak čekal nový rozmach. Pětatřicetikilometrová trať svého času významnou měrou podporovala turistiku. Zážitkem je cesta po ní dodnes. Různě se klikatí a proplétá krajinou a nabízí nádherné výhledy na vrcholky Rychlebských hor a Jeseníků.

