Reportáže v regionech
Olomoucká radnice
Olomoucká radnice se řadí mezi nejkrásnější stavby svého druhu v republice. Letos slaví šestisté narozeniny. Růst začala v roce 1420 po požáru své dřevěné předchůdkyně. A celou dobu slouží bez přestání svému účelu. Její současná podoba pochází z počátku minulého století, kdy prošla historizující rekonstrukcí. A jako dárek k jubileu dostala celkovou obnovu venkovní části, včetně 35 metrů vysoké dřevěné špice věže. Prohlédneme si Slavnostní sál a také kapli, do které chodívali městští radní před svým zasedáním. Nemineme samozřejmě ani slavný orloj a dozvíme se mimo jiné to, jaká pověst se k němu váže.


Olomoucká radnice
Z Hanušovic do Jeseníku
Z Hanušovic přes Ramzovské sedlo do Jeseníku vyrazíme vlakem. Po trati, která dostala název Slezský Semmering podle první horské železnice na světě, postavené v Rakousku. I u nás si museli dělníci poradit s náročným horským terénem. Tato dráha měla ve své době pro Jesenicko velký význam. Region býval zejména v zimě těžko dostupný, což se díky kolejím změnilo. Místní podnikatele i lázně tak čekal nový rozmach. Pětatřicetikilometrová trať svého času významnou měrou podporovala turistiku. Zážitkem je cesta po ní dodnes. Různě se klikatí a proplétá krajinou a nabízí nádherné výhledy na vrcholky Rychlebských hor a Jeseníků.


Z Hanušovic do Jeseníku
Zoo Olomouc
V zoo na Svatém Kopečku u Olomouce letos pro návštěvníky připravili novinku v podobě vlčího safari. Prvního a jediného v Česku. Podobnou atrakci zatím nabízí jen několik zahrad na světě. Nasednete do speciálního vláčku a záhy se ocitnete uprostřed Ameriky. Právě tenhle kontinent reprezentují vlci Hudsonovi. Pocházejí konkrétně z Kanady. Zjistíme, jak se jim na Moravě daří, jak moc se v jejich blízkosti musíme mít na pozoru. Dozvíme se i to, jak to ve smečce chodí a co se stane s tím, kdo se neřídí jejími pravidly. Ukážeme vám i další části areálu, které představují přírodu Euroasie a Afriky.


Zoo Olomouc
Národní dům v Prostějově
Národní dům v Prostějově je považován za perlu české secese a jeden ze skvostů naší moderní architektury. Jde o první monumentální dílo Jana Kotěry, jedné z nejvýznamnějších osobností oboru 20. století. Postaveno bylo v roce 1907. Stalo se symbolem české státnosti a i proto bylo za druhé světové války trnem v oku Němcům, kteří se na jeho podobě dost podepsali. Nyní má za sebou nákladnou rekonstrukci. Na první pohled stavba vypadá tak trochu, jako by pocházela z jiného světa. Je bohatě členěná, s mohutnou věží a množstvím ozdobných prvků skoro připomíná zámek. Secese kombinovala umění s užitností, čerpala motivy z přírody i mytologie, hledala nové výrazové prostředky, a to je na budově patrné.


Národní dům v Prostějově
Muzeum Komenského v Přerově
Všechny školy se na nějakou dobu uzavřely, my přesto společně do lavic usedneme. Ale nemusíte se děsit, že budeme prověřovat vaše znalosti. V Muzeu Komenského v Přerově se přeneseme proti proudu času. Najdeme v něm totiž hned čtyři třídy základního stupně, v jakých se učívalo od 17. století až do doby nedávno minulé. Jde o největší stálou expozici svého druhu u nás a nechybějí v ní ani tehdejší pomůcky nebo třeba školní řád. Ve městě, kde slavný učitel národů působil, archeologové dokonce objevili základy budovy, v níž fungovala škola Jednoty bratrské. V té před žáky předstupoval.

