Reportáže v regionech
Sobotín a okolí
Historie Sobotína na Jesenicku je spjata s těžbou železné rudy. V 19. století tu pak majitel panství hrabě Antonín Mitrovský vybudoval velký podnik na zpracování železa. Po jeho smrti se továrny ujal velmi úspěšný podnikatelský rod Kleinů. Jejich železárny a strojírny patřily mezi nejvýznamnější firmy své doby. Dnes je v obci a okolí připomíná několik památek, které se nacházejí na naučné stezce nazvané Sobotínský okruh. Na sedmnáctikilometrové trase vás čeká celkem 14 zastavení. Na výlet vyrazíme od zámku, který rodu patříval, projdeme se jeho parkem a budeme obdivovat také unikátní dřevěný kostelík v osadě Klepáčov.


Sobotín a okolí
Šumperk
Šumperku se říká Malá Vídeň. V 19. století ve městě došlo k nebývalému rozmachu textilního průmyslu, a tak se dočkalo i proměny. Bohatí podnikatelé si začali zvát na stavbu svých paláců významné vídeňské architekty a Šumperk se začal svým vzhledem podobat metropoli habsburské monarchie. Místní dominantou je budova radnice z počátku minulého věku. Ještě do roku 1909 zastupitelům sloužila původní z 15. věku. Pak ale místním představitelům svou velikostí přestala vyhovovat, a tak se rozhodli postavit novou. Připomeneme si i další památky a vydáme se také na procházku do okolí.


Šumperk
Javorník
Javorník vyrostl na úpatí Rychlebských hor na hranici s Polskem pravděpodobně na konci 13. věku. Po staletí patřil vratislavským biskupům, kteří rádi v letních měsících pobývali na zdejším hradě. Později ho přestavěli na zámek, který dostal jméno Jánských vrch a je dodnes dominantou města. To je oblíbeným cílem turistů, kteří z něj vyrážejí do krásné okolní přírody. Na malou túru se vydáme i my, ale nejprve nás čekají největší místní památky. Zastavíme se například v muzeu, které mapuje místní historii a najdete v něm i četnickou stanici a šatlavu. Pak se vydáme na Borůvkovou horu a cestou si prohlédneme unikátní vápenku.


Javorník
Orchestriony v Šumperku
Waldemar Matuška zpíval "Když máš v chalupě orchestrion, nevadí, že do ní fičí, naráz přestanou zloby a shon, i ten kůl v plotě zas klíčí…" Hned dvě takové hrací skříně, které rozdávaly radost za časů našich babiček, mají ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Jedna z nich je pravděpodobně největší dochovanou u nás. Nedávno se po bezmála půlstoletí znovu rozezněla. Po pěti letech restaurování. Místní odborníci se rozhodli pochlubit se s ní veřejnosti a uspořádali výstavu, na které představují i další hrací stroje a strojky. Vy se na ni v těchto měsících bohužel vydat nemůžete, ale my vám její návštěvu zprostředkujeme.


Orchestriony v Šumperku
Kočáry a kočárové lampy v muzeu v Čechách pod Kosířem
Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku je největším zařízením svého druhu u nás a moc konkurentů nemá co do velikosti ani v celé střední Evropě. Obdivovatel a sběratel starých povozů Václav Obr ho otevřel už v roce 2009 a stále ho postupně rozšiřuje. Nedávno prošlo velkou rekonstrukcí, rozrostlo se o jedno patro a do expozice přibyly i lucerny, které zajišťovaly cestujícím světlo. Jedná se o jejich nejpočetnějších kolekci na starém kontinentě, která připomíná už zapomenuté řemeslo lampářství. Zjistíme, jak svítilny fungovaly a prohlédneme si nejzajímavější kočáry.

