Reportáže v regionech
Kovárna Těšany
První výrobky z oceli vyrobené skováním dvou materiálů různých vlastností vznikly už někdy v polovině 1. tisíciletí před naším letopočtem v oblasti dnešní Indie. Tento postup se brzy začal šířit po celém světě. A ve středověku se dočkal názvu, pod kterým starou techniku známe dnes – Damascénská ocel neboli damašek. Oblibě se mezi mistry černého řemesla a nožíři těší i v současnosti. O tom, co všechno dokáží s její pomocí vykouzlit, se přesvědčíme ve staré kovárně v Těšanech.


Kovárna Těšany
Kovář z Křenovic
K nejstarším řemeslům patří to kovářské, které se začalo rozvíjet společně s objevením železných rud. Mistři téhle profese mívali své dílny snad v každé vesnici. Jedním z pokračovatelů dlouhé tradice je Oldřich Bartošek z jihomoravských Křenovic. Desítky let udržuje při životě postupy svých předchůdců a zachraňuje také jejich díla. Podílel se například na rekonstrukci Obecního domu a opravách Strahovského kláštera.


Kovář z Křenovic
Stezka Boskovice
Boskovice leží zhruba 40 kilometrů severně od Brna. Nejvíc je proslavily empírový zámek z 19. století a westernové městečko. Ale také třeba židovská čtvrť, ze které se dochovalo několik domů, synagoga a hřbitov. Okouzlující je ovšem také okolní krajina. I do té vás zavede naučná stezce Hradní okruh, která vznikla, stejně jako náš pořad, před dvaceti lety. Na trase dlouhé zhruba šest kilometrů vás čeká 14 zastavení, které představují místní zajímavosti.


Stezka Boskovice
Brněnské podzemí
Průzkumy brněnského podzemí probíhají už déle než tři desítky let. Během nich bylo objeveno překvapivě velké množství nejrůznějších podzemních objektů. Jedním z nich je i tajemný labyrint chodeb a sklepů pod Zelným trhem, který vznikal od středověku. Z kilometru objevených chodeb se v rámci turistické trasy vydáte na 600 metrů dlouhý úsek, na kterém zdoláte 212 schodů. V roce 2009 prošly prostory komplexní stavební úpravou a vznikla tak unikátní soustava historických sklepení a chodeb, která se o dva roky později otevřela veřejnosti.


Brněnské podzemí
Vodárna Znojmo
Jeden z nejhezčích pohledů na Znojmo je od řeky Dyje. Kromě hradu a kostela sv. Mikuláše vám padne do oka i stavba modernějšího rázu, v níž dnes najdete motoristickou sbírku Jana Drozda. Ta čítá přes šest tisíc exponátů olejničkami počínaje a zrenovovanými a plně funkčními vozy konče. My se ovšem víc zaměříme na budovu, ve které se muzeum nachází. Víc než sto let totiž sloužila občanům města, nejprve coby vodárna a následně jako vodní elektrárna.

