Reportáže v regionech
Doubravník
První písemná zmínka o moravském městysu Doubravník pochází už z roku 1208. Najdete ji ve vůbec nejstarší listině uložené v archivu města Brna. Osudy obce byly od počátku svázány s rodem Pernštejnů, jehož členové ji dokonce učinili centrem svého panství. Nejslavnějším obdobím pro ni byla polovina 16. století, kdy vyrostl i zdejší velkolepý kostel. Je jedinou stavbou z bělostného mramoru v celé republice a my si ho prohlédneme.


Doubravník
Pálava
Bělostné skály, rozkvetlé stepi, dubové háje, zříceniny hradů či vinohrady na stráních. To je jihomoravská Pálava. V roce 1976 byla vyhlášená chráněnou krajinnou oblastí a dnes přiláká až stovky tisíc milovníků výletů do přírody ročně. Zdejší trasy bývají v sezóně plné turistů, kteří se vydávají zejména po červené turistické značce propojující Mikulov s Dolními Věstonicemi. My proto zvolíme jinou možnost a vyrazíme po okruhu z Horních Věstonic.


Pálava
Klášter Brno
Eliška Rejčka patří k výjimečným postavám naší historie. Především proto, že byla hned dvakrát českou královnou. Poprvé se v roce 1303 provdala za Václava II. a po jeho smrti se stala manželkou dalšího panovníka Rudolfa Habsburského. Aktivně se účastnila politického života v divokém období po vymření Přemyslovců a nástupu Lucemburků na trůn. Po roce 1318 zakotvila v jihomoravské metropoli, kde si letos připomínají jeden z jejich největších počinů. Právě před 700 lety tam totiž založila klášter, který patřil k velmi bohatým.


Klášter Brno
Bednářské muzeum
Bednáře byste dřív našli snad v každé větší vesnici. Dnes jsou mistři starého řemesla velkou vzácností. Ve valašských Vlachovicích se ale mohou jednou dílnou pochlubit. Josef Fryzelka, který se téhle profesi věnuje už bezmála padesát let, tam dokonce vybudoval malé muzeum. V něm připomíná své předchůdce a také předměty, které ke své práci používali a jejich výrobky. V následujících minutách nás jím osobně provede a vezme nás i do provozu.


Bednářské muzeum
Mikulčice
Mikulčice na Hodonínsku jsou známé především coby významná archeologická lokalita. Odborníci tam objevili památky z období Velké Moravy – pozůstatky dvanácti kostelů, knížecího paláce nebo dvou a půl tisíců hrobů. A jen o pár kilometrů dál, ve slovenské obci Kopčany, pak můžete dokonce obdivovat zřejmě jedinou dodnes stojící stavbu z doby slavné říše. Areál i svatostánek jsou dnes součástí přeshraničního archeoparku Mikulčice – Kopčany. Výpravu do dávné historie navíc můžete spojit s výletem do okolních lužních lesů.

