Reportáže v regionech
Bojiště bitvy u Slavkova
V roce 1805 se tady utkalo na sto padesát tisíc vojáků, urputná bitva trvala celý den a ovlivnila chod věcí veřejných celé tehdejší Evropy. Není divu, o život tady přišlo dvacet tisíc bojovníků. Napovíme ještě víc, když řekneme, že se tady střetli Napoleon Bonaparte, František I. a ruský car Alexandr. Ano, začínáme ve Slavkově – dnes totiž těmito místy vede naučná stezka.


Bojiště bitvy u Slavkova
Pivovar Černá Hora
I horníci se rádi po práci napili a oblíbeným mokem u nás bylo vždycky pivo. V roce 1530 se začalo pivo vařit v pivovaru Černá Hora, dnes jde o nejstarší moravský pivovar, který dokáže uvařit z 30 bylinek skvělý pivní aperitiv. Jeho zakladatelé Jaroslav a Tass Černohorští se už nedovědí, že jejich pivovar se dnes pyšní Evropskou zlatou hvězdou. A místní odborníci se činí stále dál. Ledáky nebo bednaře tady už nepotkáte, kdo to je hašpulant, už taky asi nevíte, ale pozvání na ochutnávku, zatím třeba jen tu televizní, přijmout určitě můžete.


Pivovar Černá Hora
Templáři v Čejkovicích
O templářích, jejichž řád vznikl už v 11. století, bude řeč poté. Právě oni výrazným způsobem ovlivnili život jihomoravských Čejkovic. Vystavěli tu komendu, tedy jakési sídlo rytířského řádu, a patřilo jim i několik obcí v Pojihlaví. Šlo o bohatý řád, o jehož nikdy ne úplně nalezeném majetku panují různé legendy. A k templářům patří i jejich obdiv k vědění a znalosti.


Templáři v Čejkovicích
Jeskyně Pekárna
První zastavení nás zavedlo k jižní části Moravského krasu, do údolí Říčky. Právě tady totiž narazíte na Pekárnu. Jde o jeskyni, které místní říkají taky díravica nebo kostelíček, a před víc než deseti tisíci lety zde žili tehdejší obyvatelé, magdalénienští lovci. My vám ukážeme techniku a nástroje, které tehdy používali. Patří mezi ně třeba náčelnické hole, amatérské páky a další zajímavé věci. Dokonce tady najdete i jedno falzum. I na něj se podíváme.


Jeskyně Pekárna
Muzeum naftového dobývání a geologie
Tušili jste, že i nafta může mít muzeum? Na Moravě právě jedno takové je. Hodonínské Muzeum naftového dobývání a geologie. Stanislav Beneda, vůdčí postava tohoto netradičního muzea, nám povypráví o prvním nálezu v Gbelech, vysvětlí rozdíl mezi ropou a naftou, přiblíží práci tehdejších dělníků, zkrátka nám řekne vše o tom, co k ropnému průmyslu patří – třeba i takový bankrot!

